20:28 25 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 21
ما را در دنبال کنید

مسؤول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در دیدار های جداگانه با رئیس جمهور اشرف غنی و عمران خان، نخست وزیر پاکستان درباره تلاش‌های متقابل با هدف حل و فصل درگیری‌ها در افغانستان مذاکره کرد.

به گزارش اسپوتنیک، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در حاشیه کنفرانس «آسیای مرکزی و جنوبی: ارتباط منطقه‌ای، چالش‌ها و فرصت‌ها» در شهر تاشکند پایتخت ازبکستان به‌صورت جداگانه با محمد اشرف غنی رئیس‌جمهور افغانستان و  عمران خان نخست‌ وزیر پاکستان دیدار کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار پیامی در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر، درباره دیدار خود با رئیس جمهور غنی نوشت:  امروز با رئیس‌جمهور اشرف‌ غنی، بر ضرورت اقدام هماهنگ [در واکنش به تحولات افغانستان] تأکید کردیم. اتحادیه اروپا قویاً از فرآیند صلح فراگیر با محوریت گروه‌های افغان حمایت می‌کند.»نخست‌وزیر پاکستان اظهار داشت: «امروز فرصتی دست داد تا در حاشیه کنفرانس ارتباط منطقه‌ای، با عمران خان نخست‌وزیر پاکستان دیدار کنم. درباره چالش‌های امنیتی و تأثیر بی‌ثباتی در منطقه تبادل نظر کردیم. حل‌وفصل مسالمت‌آمیز مسئله افغانستان از طریق مذاکره تنها راه پیش روی ماست.»

 بورل نوشت: صلح و ثبات پایدار در افغانستان یک هدف و مسئولیت مشترک برای منطقه و ورای آن است. در نشست من با اشرف غنی، ما با لزوم انجام اقدامات هماهنگ موافقت کردیم. اتحادیه اروپا قویا پشت یک روند صلح جامع و متعلق به خود افغان‌ها ایستاده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با انتشار پیام دیگری در حساب کاربری رسمی خود در توئیتر، درباره دیدار امروز خود با نخست‌وزیر پاکستان اظهار داشت: «امروز فرصتی دست داد تا در حاشیه کنفرانس ارتباط منطقه‌ای، با عمران خان نخست‌وزیر پاکستان دیدار کنم. درباره چالش‌های امنیتی و تأثیر بی‌ثباتی در منطقه تبادل نظر کردیم. حل‌وفصل مسالمت‌آمیز مسئله افغانستان از طریق مذاکره تنها راه پیش روی ماست.»

کنفرانس بین‌المللی «آسیای مرکزی و جنوبی: ارتباط منطقه‌ای، چالش‌ها و فرصت‌ها» از صبح روز جمعه (25 سرطان) با حضور «محمداشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان، «عمران‌ خان» نخست‌وزیر پاکستان و «شوکت میرضیایف» رئیس جمهور ازبکستان ه در تاشکند آغاز شده و فردا نیز ادامه خواهد یافت.

در این کنفرانس، وزرای امور خارجه کشورهای آسیای میانه و آسیای جنوبی به همراه نماینده‌گان 44 کشور و 30 سازمان جهانی حضور دارند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر