06:28 25 جولای 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

مقام‌های ارشد ترکیه و ایالات متحده امریکا تیلیفونی در خصوص آخرین تحولات افغانستان رایزنی کردند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از اناتولی، در بیانیه دفتر ریاست جمهوری جمهوری ترکیه آمده است، که مقامات ارشد ترکیه و امریکا روز جمعه تیلیفونی در مورد روابط دو جانبه و موضوعات مختلف منطقه‌ای رایزنی کردند.

در این بیانیه آمده است: «درجریان تماس تیلیفونی "ابراهیم کالین" سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه و "جیک سالیوان" مشاور امنیت ملی آمریکا  آخرین تحولات افغانستان، سوریه، شرق مدیترانه و قبرس مورد بحث قرار گرفت».

در این ادامه بیانیه آمده است، دو طرف توافق کردند که پس از نشست "مثبت" ماه گذشته بین «رجب طیب اردوغان » رئیس جمهور ترکیه و «جو بایدن» ، رئیس جمهور آمریکا در حاشیه نشست ناتو در ماه گذشته ،  طرفین به همکاری سازنده و راهبردی بین دو کشور ادامه دهند.

دفتر ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد، آنکارا مصمم است که به تلاش‌های خود با همکاری با جامعه بین‌المللی برای اطمینان از صلح و ثبات در مسائل منطقه ای و جهانی ادامه دهد.

درخصوص تحولات افغانستان، «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر امور خارجه ترکیه  پنجشنبه با «اشرف غنی» رئیس‌جمهور افغانستان دیدار کرد. چاووش‌اوغلو طی این دیدار که در تاشکند، پایتخت ازبکستان انجام شد، از تلاش‌ها برای ایجاد صلح پایدار در افغانستان و اتمام جنگ چند ده ساله در این کشور حمایت کرد.

وی درباره گفت‌وگوهای خود با غنی گفت: «ما درباره تلاش‌ها برای ایجاد صلح پایدار در افغانستان صحبت کردیم. حمایت ما از کشور دوست و برادر افغانستان ادامه می‌یابد».

بر اساس این گزارش، وزیر خارجه ترکیه همچنین با «محمد حنیف اتمر» همتای افغانستانی خود دیدار و رایزنی کرد.

دولت ترکیه پیشنهاد داده که بعد از خروج نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان، مدیریت و حفاظت از فرودگاه بین‌المللی کابل را به شرط حمایت‌های مالی، سیاسی و لجستیک متحدانش مخصوصا واشنگتن، برعهده بگیرد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر