02:41 20 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 21
ما را در دنبال کنید

معاون وزیر خارجه روسیه می‌گوید که سازمان‌های تروریستی بین‌المللی در شمال افغانستان در حال تقویت هستند.

به گزارش اسپوتنیک، «اندره رودنکو» معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که در نتیجه خروج عجولانه نیروهای امریکایی از افغانستان، ولایت‌های شمالی این کشور به سرعت در حال تبدیل شدن به یک «نقطه داغ» جدید هستند، طالبان (گروه ممنوع در روسیه) از قبل تقریباً تمام مرز با تاجیکستان را کنترول می‌کنند.

وی گفت: عواقب خروج عجولانه نیروهای امریکا و تعدادی از کشورهای ناتو از افغانستان آشکار می‌شوند، ولایت‌های شمالی این کشور که قبلاً نسبتاً آرام بودند، به سرعت به «نقطه داغ دیگری تبدیل می‌شوند. طالبان تقریباً مرز با تاجیکستان را کاملاً کنترول می‌کنند، بسیاری از سازمان‌های تروریستی بین‌المللی، به ویژه داعش و القاعده (گروه‌های تروریستی ممنوع در روسیه) مواضع خود را تقویت می‌کنند.

به گفته رودنکو، جنگجویان تروریست خارجی از مناطق جنگی در خاورمیانه و شمال آفریقا به افغانستان کشانده می‌شوند.

معاون وزیر امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد: روند جذب افراد از آسیای میانه به صفوف چنین سازمان‌هایی در مرحله فعالی است. تولید مواد مخدر به بالاترین سطح رسیده است.

وی همچنان افزود که وخیم شدن مداوم اوضاع در افغانستان مستقیماً آسیای میانه را تهدید می‌کند.

رودنکو در ادامه گفت: ما نگرانی مشترک با همسایگان خود داریم. اهمیت همکاری مشترک به منظور کاهش اثرات منفی این خطرات در امنیت کشورهای ما، به ویژه در چهارمین نشست وزرای امور خارجه روسیه و کشورهای آسیای میانه در تاشکند در تاریخ 16 جولای طی بیانیه مشترکی که به دنبال نتایج آن تصویب شد، اشاره شد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر