05:51 21 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرد که قبل از پذیرش آتش‌بس توسط این گروه باید درباره دولت جدیدی که مورد قبول همه طرف‌ها در افغانستان باشد توافق شود.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان و از اعضای مذاکره کننده این گروه درباره شرایط این گروه برای پذیرش آتش‌‎بس اظهار داشت: طالبان زمانی سلاح‌های خود را به زمین می‌گذارند که یک دولت برخاسته از مذاکرات در افغانستان ایجاد شود و برای همه طرف‌های درگیر قابل پذیرش باشد همچنین دولت کنونی نیز از قدرت کنارگیری کند.

شاهین به «آسوشیتدپرس» گفت: «ما به انحصار قدرت باور نداریم، زیرا هر دولتی که در گذشته قدرت را در افغانستان انحصار کرده، موفق نبوده است و نمی‌خواهیم فرمول‌های مشابه را تکرار کنیم».

این عضو ارشد طالبان درخواست دولت افغانستان برای آتش‌بس در شرایطی که اشرف غنی همچنان در قدرت است را مانند درخواست برای تسلیم شدن این گروه دانست و گفت: آن‌ها صلح نمی‌خواهند، آنها تسلیمی می‌خواهند.

وی افزود که پیش از هرگونه آتش‌بس باید توافقی درباره دولت جدید صورت گیرد که مورد پذیرش طالبان و دیگر طرف‌های افغان باشد و در چنین شرایطی دیگر هیچ جنگی وجود نخواهد داشت.

شاهین ادامه داد که پس از ایجاد دولت جدید در افغانستان، زنان با رعایت حجاب حق کار، تحصیل و مشارکت در سیاست را خواهند داشت و برای ترک منزل ملزم به داشتن یک همراه مرد با خود نخواهند بود.

عضو ارشد طالبان در پاسخ به گزارش‌ رسانه‌ها درباره اعمال محدودیت‌های شدید علیه زنان، آتش زدن برخی مدارس و اعدام نیروهای امنیتی تسلیم شده، بدون تایید این گزارش‌ها گفت که برخی فرماندهان طالبان دستورات رهبر این گروه درباره منع رفتارهای سرکوبگرانه و افراطی را نادیده گرفته‌اند و چندین نفر آن‌ها نیز به دادگاه نظامی طالبان فرستاده و مجازات شده‌اند، اما جزئیاتی در این باره ارائه نکرد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر