05:56 18 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 30
ما را در دنبال کنید

وزارت خارجه افغانستان از گزارش اخیر دیده اخیر دیده‌بان حقوق بشر مبنی بر مستندسازی خشونت‌ها و جنایات طالبان استقبال می‌کند.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه با نشر خبری می‌گوید که کابل این جنایات نابخشودنی را به شدت تقبیح می‌کند.

در خبرنامه آمده است که «گزارش‌های منابع مستقل و رسانه‌ها نشان‌ می‌دهند که نیروهای طالب در ساحات تحت تصرف و تسلط‌‌شان مرتکب جنایات نابخشودنی و قابل پیگیرد از قبیل بازداشت‌های غیرقانونی، قتل و کشتار خودسرانه، شکنجهٔ غیرنظامیان، ازدواج اجباری و نقض حقوق اساسی مردم به‌ویژه زنان می‌شوند».

خبرنامه می‌افزاید که «دولت جمهوری اسلامی افغانستان از جامعۀ جهانی، سازمان‌های حقوق بشری، و محکمۀ جرایم بین‌المللی (ICC) می‌خواهد تا در جلوگیری از جنایات فجیع و سازمان‌یافتهٔ طالبان و محاکمهٔ عاملان آن با دولت جمهوری اسلامی افغانستان همکاری نمایند تا به فرهنگ معافیت از جنایت در افغانستان پایان داده شود».

این وزارتخانه همچنان می‌گوید که «افغانستان ضمن قدردانی از تلاش‌های نهاد‌های بین‌المللی مستقل و معتبر مبنی بر تأیید عدم پابندی طالبان به تعهدات بین‌المللی و توافقنامۀ صلح دوحه، بر برگزاری نشست فوق‌العادۀ شورای حقوق بشر و ارسال هیأت حقیقت‌یاب سازمان ملل، به منظور بررسی و پیگیری تخطی‌ها و جنایات ضد بشری طالبان تأکید می‌کند».

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر