01:00 28 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 02
ما را در دنبال کنید

یک مقام پاکستانی در گذرگاۀ چمن-اسپین بولدک میان افغانستان و پاکستان گفته‌است که این گذرگاه، برای شش روز در هفته باز خواهد بود.

به گزارش اسپوتنیک، خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام گمرک پاکستان گزارش کرده‌است که دولت این کشور گذرگاۀ چمن-اسپین بولدک در ولایت کندهار را که اکنون در زیر تصرف طالبان است، به‌روی انتقال اموال بازرگانی، بازگشایی کرده‌است.

در این گزارش آمده‌است که دولت پاکستان به بیش از 100 موتر حامل کالاهای پاکستانی، اجازه عبور به داخل افغانستان را داده‌است.

این گذرگاه از اوایل ماه روان میلادی و از زمان آغاز درگیری‌ها میان نیروهای دولتی و طالبا، بسته شده بود.

عارف کاکر، یک مقام ارشد گذرگاۀ چمن به رویترز گفت: "پاکستان امروز مرز خود را با افغانستان در چمن باز کرده و انتقال بازرگانی افغانستان را که از یک ماه گذشته متوقف شده بود، از سر گرفت."

او افزود که این گذرگاه برای شش روز در هفته به‌منظور انتقال کالاهای بازرگانی پاکستان، باز خواهد بود.

دولت افغانستان تا کنون دربارۀ این اقدام پاکستان، چیزی نگفته‌است.

این در حالی‌است که پس از تصرف هفت گمرک مرزی افغانستان از سوی طالبان، حکومت دو میلیارد و 700 میلیون افغانی درآمدهایش از این گمرک‌ها را ازدست داده‌است.

افتادن گمرک‌های مرزی کشور بدست طالبان و کاهش حمل و نقل از این گمرک‌ها نگرانی‌ها را از افزایش قاچاق و حیف و میل شدن درآمدهای ملی افزایش داده‌است.

شماری از بازرگانان می‌گویند که حکومت باید منابع درآمدزای کشور را بدست بگیرد، درغیر آن، بخش بزرگی از درآمد های حکومت از دست خواهد رفت و نیز نظم بازار و بازرگانی آسیب جدی خواهد دید.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر