07:19 22 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

در سومین روز حمله طالبان به شهر هرات، درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان به مرکز شهر هرات نزدیک‌تر شده‌اند.

به گزارش اسپوتنیک، نصیر احمد صالحی، خبرنگاران طلوع‌نیوز در هرات، می‌گوید که نبردهای سخت در جنوب شهر هرات جریان دارد.

به‌گفتۀ او خط نخست نبرد نسبت به دو روز گذشته اکنون به شهر هرات نزدیک‌تر شده‌است و شدت درگیری‌ها هم افزایش یافته‌است.

مقام‌های امنیتی هرات اما می‌گویند که طالبان در میان خانه‌های مسکونی و باغ‌های مردم جابه‌جا شده‌اند و بر نیروهای امنیتی و خیزش مردمی شلیک می‌کنند.

به‌گفتۀ این مقام‌ها، جابه‌جا شدن طالبان در خانه‌های مردم، کار را برای نیروهای امنیتی سخت‌ کرده‌است.

عبدالصبور قانع، والی هرات به طلوع‌نیوز می‌گوید که در جنگ هرات، جنگ‌جویان خارجی نیز در کنار طالبان با نیروهای امنیتی می‌جنگند: «جنگ‌جویان پاکستانی در کنار طالبان هرات، فراه و بادغیس در جنگ‌های هرات شرکت دارند. طالبان برنامه حمله بر شهر هرات را طرح‌ریزی کرده‌اند اما در کمربندهای امنیتی شهر با مقاومت مواجه شدند و شکست خورده‌اند».

محمد اسماعیل خان، از رهبران پیشین جهادی با صدها نیروی زیر امرش مدیریت جنگ را در خط نخست نبرد با طالبان به‌عهده دارد.

او که رهبری جبهه مقاومت مردمی را به‌عهده دارد، حکومت را در عقب‌زدن حمله‌های طالبان در شهر هرات بی‌پروا می‌داند: «دیروز رییس‌جمهور همراه من صحبت کرد و به وزارت دفاع هدایت اعزام نیروی کمکی به هرات را داد و تا دیشب باید این نیروها می‌رسیدند؛ متأسفانه وزارت دفاع غفلت کرده‌است و تاکنون نیروهای کمکی به هرات نرسیده‌اند».

صدها باشنده بخش‌های جنوب شهر هرات به‌علت افزایش نبردها خانه‌های شان را ترک کرده‌اند.

شامل، یکی از بیجاشده‌گان هرات بیان داشت: «طالبان نزدیک خانه‌های ما آمدند و جنگ شد. ما مجبور شدیم از خانه‌های خود فرار کردیم».

نصیراحمد، باشندۀ دیگر هرات نیز افزود: «آیا حق ما است که در این شرایط صدای تفنگ را بشنویم؟ اعضای خانواده ما از خانه فرار کرده‌اند و کمی از همسایه‌ها که مانده در حال فرار استند».

از هفده ولسوالی هرات اکنون تنها ولسوالی گذره – که روز گذشته به تصرف دولت درآمد – و مرکز شهر هرات بدست نیروهای امنیتی استند و دیگر بخش‌ها به تصرف طالبان درآمده‌اند.

طالبان به روز پنج‌شنبه به هدف تصرف شهر هرات بر این شهر حمله کردند؛ اما با مقاومت نیروهای امنیتی و خیزش مردمی روبه‌رو شدند. در این نبردها، دگروال عبدالحمید حمیدی، فرمانده لوای اول قول‌اردوی 207 ظفر که مدیریت خط نخست نبرد را در جنوب شهر هرات به‌عهده داشت پس از چاشت روز جمعه در درگیری با طالبان جان باخت.

والی هرات می‌گوید که طالبان در نخست آقای حمیدی را اسیر و پس از آن تیرباران کرده‌اند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر