23:00 27 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 11
ما را در دنبال کنید

سفارت‌های ایالات متحده و انگلیس در کابل، قتل عام غیرنظامیان از سوی جنگجویان طالبان در ولسوالی اسپین‌بولک ولایت کندهار را محکوم و آن را جنایت جنگی خواندند.

به گزارش اسپوتنیک، سفارت های ایالات متحده آمریکا و انگلیس در کابل در صفحات توییترشان نگاشته اند که گروه طالبان در اقدام "انتقام‌جویانه دست به کشتار گروهی ده‌ها غیر نظامی زده اند.

سفارت آمریکا در کابل در صفحه تویتر خود نوشته:"این قتل‌ها می‌تواند جرایم جنگی شمرده شود؛ این قتل‌ها باید مورد تحقیق قرار گیرد و جنگجویان طالبان و قوماندانانی که مسوول آن اند باید حسابده قرار داده شوند."

سفارت انگلیس در کابل نیز نوشته که اگر رهبری طالبان اکنون نمی‌تواند جنگجویان شان را اداره کند، در آینده نباید با حکومتداری سر و کار داشته باشد.

همزمان سفارت انگلیس و آمریکا به طور مشترک خواهان آتش‌بس فوری میان نیروهای دولتی و طالبان شده‌اند.

پیش از این،‌ انتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز درباره قتل عام غیرنظامیان در قندهار گفته بود:" طالبان به کرات خواستار رسمیت بین المللی و حمایت جهانی شده و می‌خواهند که رهبران شان آزادانه در جهان سفر کرده بتوانند و می‌خواهند تعزیرات بر آنان رفع شود."

آقای بلینکن گفته:" هیچ کدام از این‌ها ممکن نخواهد بود اگر طالبان تلاش کنند که کشور را به زور بگیرند و دست به قساوت‌های بزنند که گزارش شده است."

این در حالی است که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با نشر گزارشی گفته است که طالبان پس از تصرف ولسوالی سپین بولدک ولایت قندهار دست به کشتار غیرنظامیان، غارت و چپاول اموال مردم زده اند.

طالبان به تاریخ 23 سرطان سال روان ولسوالی سپین بولدک را تصرف کردند و بر اساس یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان این گروه پس از تعقیب و شناسایی کارمندان پیشین و برحال و نیز حامیان حکومت "افراد یاد‌شده را از خانه‌های‌شان بیرون کرده و به‌قتل رساندند".

گروه طالبان این گزارش‌ها را رد کرده و آن را "افواهات" خوانده است. اما کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گفته است که تا کنون هویت 40 نفر که توسط طالبان در سپین بولدک کشته شده اند، شناسایی شده است.

پیش از این، حکومت افغانستان نیز از کشتار‌های هدفمند توسط گروه طالبان در ولسوالی سپین بولدک خبر داده بود.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر