06:08 21 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گوید که در سه ماه اول سال جاری، حدود ۹۵۰ هزار تن به دلیل جنگ و ناامنی مجبور به ترک خانه‌های خود شده و آواره گشته‌‌اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، بنفشه یعقوبی؛ کمیشنر کمیسیون حقوق بشر، امروز چهارشنبه، ۱۳ اسد در یک نشست خبری گفت که در سه ماه اول سال جاری، ۱۵۸ هزار و ۳۹۲ خانواده در ۱۶ ولایت کشور به دلیل جنگ و ناامنی بی‌جا شده‌اند که اگر اوسط اعضای هر خانواده ۶ نفر در نظر گرفته شود، شمار آوارگان به نزدیک ۹۵۰ هزار نفر می‌رسد.

این کمیشنر کمیسیون حقوق بشر افزود که تنها از ۱۷ جوزا تا ۱۷ سرطان، ۳۲ هزار و ۲۸۴ خانواده در ۲۵ ولایت کشور به دلیل جنگ و ناامنی آواره شده‌اند.

به گفته او در سال ۱۳۹۴ شمار آوارگان داخلی در کشور به یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۵۵۲ نفر می‌رسید که این رقم اکنون نسبت به سال ۱۳۹۴ خورشیدی ۷۴٫۸ درصد افزایش یافته‌است.

طبق محاسبه او، طی دو سال گذشته ۵ میلیون نفر به دلیل ناامنی و جنگ در کشور مجبور به ترک خانه‌های‌شان شده‌اند.

این عضو کمیسیون حقوق بشر گفت که در یک‌ماه گذشته، ننگرهار با تعداد ۲ هزار و ۲۹۰ خانواده، بیش‌ترین بی‌جاشده و ولایت ارزگان با بی‌جا شدن ۱۰۰ خانواده کمترین آمار آوارگان را داشته‌اند.

بنفشه یعقوبی همچنین گفت که از میان دو هزار و ۹۰۳ پرسش‌نامه توزیع‌شده میان بی‌جاشد‌گان ۶۸٫۱ درصد از پاسخ‌دهندگان به دلیل جنگ و خشونت و ۵٫۲ درصد آن‌ها هم به دلیل فقر و مسکنت و ۲ درصد به علت حوادث طبیعی بی‌جا شده‌اند.

او تصریح کرد که ۹٫۵ درصد از کسانی که به پرسش‌نامه‌ها پاسخ داده‌اند، بیش از پنج سال آواره بوده‌اند و ۳۴٫۳ درصد آن‌ها کلا خانه‌های خود را از دست داده‌اند.

براساس یافته‌های کمیسیون حقوق بشر، افزایش جنگ و ناامنی از سوی گروه‌های مخالف دولت به ویژه طالبان عمده‌ترین دلیل این آوارگی بوده‌است. طبق گزارش این نهاد،‌ دو هزار و ۴۷۵ تن از میان نزدیک به سه هزار نفری که پرسش‌نامه دریافت کرده‌اند از سوی طالبان آسیب دیده‌اند که این رقم به ۸۳٫۳ درصد می‌رسد.

کمیسیون حقوق بشر می‌گوید که ۹٫۴ درصد از آسیب‌ها به بی‌جا شدگان از سوی نیروهای امنیتی صورت گرفته‌است.

بر بنیاد یافته‌های کمیسیون حقوق بشر از میان بی‌جا شدگان ۷۷٫۶ درصد آن‌ها امنیت ندارند.

این کمیسیون گفته‌است که حدود ۵۲٫۲ درصد از کودکان و جوانان بی‌جاشده از آموزش و تحصیل محروم شده‌اند.

این کمیسیون در ادامه از نهادهای ملی و بین‌المللی خواستار کمک به آوارگان و دسترسی آن‌ها به حق مسکن، آموزش، صحت و مشارکت اجتماعی شده‌است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر