13:59 23 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

اداره ملی تنظیم امور آب اعلام کرد که مطالعه امکان‌سنجی و طراحی تفصیلی بیش از ۴۲ بند ‌آب‌گردان در سراسر کشور تکمیل شده است.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه ها، احمدویس بصیری، معاون تخنیکی اداره ملی تنظیم امور آب، روز چهارشنبه، بیستم اسد، در یک  نشست خبری گفت که مطالعه امکان‌سنجی و طراحی تفصیلی بیش از ۴۲ بند در سراسر کشور تکمیل شده است.

با این حال، اداره ملی تنظیم آب می‌گوید که بیش‌ترین تمرکز این اداره جهت مدیریت منابع آبی کشور جذب سرمایه‌گذاری‌های استراتژیک سکتور خصوصی و نهادهای بین‌المللی در بخش مدیریت منابع آب است.

بصیری هم‌چنان گفت که اسناد تخنیکی جهت تمویل پروژه انتقال آب دریای پنجشیر به کابل تکمیل شده است.

این پروژه قرار است به کمک مالی بانک توسعه آسیایی تطبیق شود و طی آن سالانه ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب از دریای پنجشیر به کابل انتقال داده خواهد شد.

به گفته بصیری، بیش از ۲.۲ میلیون نفر در کابل از این پروژه بهره ‌مند خواهند شد.

بصیری خاطرنشان کرد که برای مدیریت منابع آبی به طور مجموعی ۲۲۸ استیشن نظارتی آب‌های سطحی و ۸۰۰ استیشن نظارتی آب‌های زیرزمینی در ۲۷ ولایت کشور فعال است.

معاون تخنیکی اداره ملی تنظیم امور آب افزود که کار ساخت ۶۹ کانال کوچک و بزرگ از جمله کانال‌های بزرگ فاز اول بند کمال‌خان، فاز دوم نهر شاهی در لغمان، فاز اول و دوم نهر سراج هلمند جریان دارد.

از سویی هم، بانک توسعه آسیایی ۷۰۰ هزار دالر برای دیجیتل‌سازی اداره تنظیم امور آب سرمایه گذاری می‌کند.

بصیری تأکید کرد که طرح خصوصی‌سازی توزیع آب و نیز عصری‌سازی سیستم سنتی توزیع آب از جمله فعالیت‌های مهم اداره ملی تنظیم امور آب است.

از سویی دیگر، معاون تخنیکی اداره ملی تنظیم امور آب از مردم خواست تا با توجه به خشک‌سالی، تغییرات اقلیمی، افزایش نفوس و کاهش منابع آبی کشور، در مصرف آب صرفه‌جویی کنند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر