08:32 18 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

وزیر امور خارجه امریکا در مصاحبه‌ای خبر داد که پرسنل سفارت امریکا در کابل به میدان هوایی این کشور منتقل شده است تا به صورت امن به فعالیت خود ادامه دهند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، آنتونی بلینکن وزیر خارجه امریکا گفت، که پرسنل سفارت آمریکا در کابل به میدان هوایی منتقل شده‌اند تا این اطمینان حاصل شود که در بحبوحه پیشروی طالبان آنها بتوانند به صورت ایمن و امن به فعالیت خود ادامه دهند.

وی که با شبکه خبری ای‌بی‌سی نیوز مصاحبه می‌کرد، گفت: «واقعیت موضوع این است که نیروهای افغانستانی قادر به دفاع از کشورشان نبودند».

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: «آمریکا به طالبان اعلام کرده در صورتی که به نظامیان آمریکایی حمله کند، با واکنشی سریع و قاطع مواجه خواهد شد».

پیشتر نیز یک سخنگوی دفتر سیاسی طالبان به خبرگزاری تاس روسیه گفته بود که این جنبش امنیت سفارت مسکو در کابل و دیگر سفارتخانه‌های خارجی را تضمین می‌کند.

ساعتی پیش نیز شبکه آمریکایی «سی ان ان» به نقل از دو منبع آگاه گزارش کرد که ایالات متحده ظرف ۷۲ ساعت آینده، به طور کامل تمامی کارکنان خود را از سفارتخانه‌اش در کابل خارج خواهد کرد.

طبق این گزارش، ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی آمریکا برای خروج تمامی کارکنانش از سفارتخانه کابل در حقیقت تسریع فرایندی است که روز پنجشنبه هفته گذشته اعلام شده بود.

طبق این گزارش، اکثر دیپلمات‌های آمریکایی به میدان هوایی کابل منتقل شده و از آن جا به آمریکا خواهند رفت.

نشریه «پالتیکو» نیز در گزارشی نوشته بود: حملات گسترده طالبان باعث به زانو در آمدن دولت افغانستان شده است و پنتاگون در حال برنامه‌ریزی برای خروج کامل هیئت آمریکایی از کابل است.

دو منبع آمریکایی هم به این رسانه گفته‌اند که فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) معتقد است که تخلیه کامل سفارت واشنگتن در کابل اجتناب ناپذیر است.

پیش از این نیز یک رسانه آمریکایی گزارش داده بود که با نزدیک شدن طالبان به کابل، آمریکا در حال برنامه‌ریزی برای تعطیلی کامل سفارت خود است.

نشریه «پالتیکو» در گزارشی نوشته بود: حملات گسترده طالبان باعث به زانو در آمدن دولت افغانستان شده است و پنتاگون در حال برنامه‌ریزی برای خروج کامل هیئت آمریکایی از کابل است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر