14:07 17 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

 سخنگوی طالبان  در رابطه به "سرنوشت آثار بودیسم" در افغانستان گفت؛ هیچ تهدیدی متوجه بنا های بودایی در افغانستان نخواهد بود و همه‌ای آثار حفاظت خواهند شد.

 به گزارش اسپوتنیک، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفت: بناهای تاریخی در افغانستان را با بازگشت طالبان پس از 20 سال در قدرت، هیچ چیز را تهدید نمی کند.

شاهین به روزنامه دیلی میرر سریلانکا گفت: "آثار و مجسمه های بودایی در افغانستان در معرض خطر نیستند. من هر گونه ادعا ها دراین مورد رد می کنم."

او گفت: "ما به مردم در افغانستان ، به ویژه در شهر کابل اطمینان می‌دهیم که اموال و جان آنها در امان است هیچ انتقامی از هیچ کسی در کار نخواهد بود." ما خدمتگزار مردم و این کشور هستیم".

به گفته سخنگوی طالبان، «از تمام مسئولان امارت اسلامی، روسای کمیسیون‌ها و اداره‌ها، والی‌ها،‌ فرمانداران، فرماندهان واحدهای نظامی، مجاهدین و سایر هموطنان خواسته می‌شود که برای محافظت از آثار تاریخی در سراسر کشور توجه کنند.»

در سال 2001 ، طالبان دو مجسمه بودا را در ولایت بامیان در مرکز افغانستان منفجر کردند. این بنا های تاریخی بلندترین آثار مجسمه سازی بودا در جهان محسوب می شدند و یکی از مشهورترین آثار فرهنگ پیش از اسلام افغانستان بودند.

اقدامات طالبان باعث خشم عمومی در جهان شد ، دولتهای کشورهای پیشرو جهان تخریب مجسمه ها را محکوم کردند. امروزه هنوز بناهایی از دوران بودایی در افغانستان به ویژه مناطق شرق کابل وجود دارد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر