01:00 29 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

مسوولان میدان هوایی می‌گویند که مردم با اطلاع نادرست به میدان یورش بردند درحالی که تمامی پرواز ها متوقف اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیوز، در پی یورش هزاران تن به میدان هوایی کابل، از کشته شدن نزدیک به ده تن گزارش داده می‌شود. ده‌ها تن هم‌ زخمی شده‌اند. 

شهروندان کشور به امید رفتن به بیرون از کشور از دیشب بدیسنو به داخل و نیز چهار اطرف میدان هوایی کابل یورش آورده اند که شماری از آنان در نتیجه تیراندازی‌های نیروهای خارجی، ازدحام و حتا افتادن از هواپیما جان‌های شان را ازدست دادند.

برخی خانواده‌ها می‌گویند که پس از آگاهی از رفتن شماری از نزدیکان شان بدون پاسپورت به بیرون از کشور، به میدان هوایی رفتند؛ اما اجازه ورود نیافتند.

نوار تصویری که پخش شده هنگام پرواز یک هواپیمای نظامی امریکا را از میدان هوایی کابل نشان می‌دهد که همه به سوی آن هجوم برده‌اند؛ اما هنگام پرواز دو تن در صحن میدان هوایی و دو تن هم در بخش‌های خیرخانه پس از افتادن به زمین جان دادند.

احمدشاه کتوازی، کارمند پیشین وزارت امور خارجه گفت: "از هراس و ترس مردم در میدان هوایی کابل زیاد شده است و بدبختانه که تلفات هم دارد".

حمیدالله مسرور ، استاد دانشگاه بیان داشت: «این برخاسته از سیاست‌های نادرست اشرف غنی بود که غنی مردم را در وضعیت بد قرار داد و فرار کرد".

گواهان می‌گویند که در تیراندازی‌های نیروهای خارجی، ازدحام بیش از حد و نیز افتادن از هواپیما نزدیک به ده  تن جان باختند.

محمد ربیع، باشنده کابل گفت: "اعضای فامیل ما شش و هفت نفر هستیم می "خواستیم که برویم وضعیت خوب نیست، زدن و زدن است کی میباشد اینجا در جنگ".

حنیف، باشنده دیگر کابل نیز افزود: "خودم شخصا قادی به دو و سه هزار افغانی نیستیم که  من اعاشه طفل های خود را کنم".

اما در کابل فرماندهان طالبان اطمینان می‌دهند که تامین امنیت مردم را در اولویت دارند.

قاری خالد، از فرماندهان نظامی طالبان گفت: «مردم را ما می‌گویم که بی غم باشند و ما خادم های شان استیم و خدمت شانرا می کنیم".

اما مسوولان میدان هوایی کابل می‌گویند که مردم با اطلاع نادرست به میدان یورش بردند درحالی که تمامی پرواز های داخلی و خارجی متوقف شدند.

ایالات متحده برای تامین امنیت روند بیرون کشیدن دیپلومات‌های خارجی و نیز هزاران تن از کسانی که با خارجیان کار کرده اند درحدود شش هزار سرباز را به میدان هوایی کابل فرستاده است. 

درکنار هواپیماهای امریکایی هواپیماهای نظامی چندین کشور دیگر غربی ازجمله بریتانیا، المان، کانادا، فرانسه، ایتالیا و سویدن نیز در روند بیرون کشیدن این افراد نقش دارند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر