10:02 18 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

هواپیمای نظامی فرانسه در دومین پرواز خود از فرودگاه کابل علاوه بد دیپلمات های آن کشور 180 افغان را نیز منتقل کرد.

 به گزارش اسپوتنیک، ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه (18آگست) اعلام کرد که دومین هواپیمای تخلیه نیرو های هوایی فرانسه وارد ابوظبی (پایتخت امارات متحده عربی) شد.این هواپیما 25 فرانسوی و 184 شهروند افغان که از کابل تخلیه شده بودند را منتقل کرد.

پیشتر لورنس پارلی، وزیر دفاع فرانسه روز سه‌شنبه گفت، یک هواپیمای حامل دیپلماتها و غیرنظامیان شبانه در پایگاه هوایی فرانسه در ابوظبی فرود آمده است. در طول شب، پروازها میتوانند از سرگرفته شوند و همین به ما اجازه داد تا اولین هواپیمای ترابری ارتش خودمان را به زمین بنشانیم. یک خط تماس میان کابل و امارات برای تسهیل تخلیه اتباع فرانسوی ایجاد شده است.

روز دوشنبه دست کم پنج غیرنظامی در فرودگاه کابل جان باختند اما هنوز مشخص نیست که مرگ آنها به ضرب گلوله بوده یا زیر دست و پای مردم جان باختند. کنترل این فرودگاه اکنون در اختیار آمریکاست.

از سوی دیگر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به دنبال تحولات افغانستان روز دوشنبه گفت که این کشور نباید دوباره مثل دو دهه پیش و قبل از حمله آمریکا به "پناهگاهی برای تروریستها" تبدیل شود. او در سخنان تلویزیونی کوتاهی تاکید کرد: این برای صلح و امنیت بین‌المللی مهم است... ما هر کاری برای همکاری موثر روسیه، ایالات متحده و اروپا انجام میدهیم چون منافع ما یکسان است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر