23:18 27 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 35
ما را در دنبال کنید

سفیر افغانستان در تاجکستان می‌گوید که رئیس‌جمهور سابق افغانستان 169 میلیون دالر را از خزانه دولت سرقت کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، محمد ظاهر اغبر، سفیر افغانستان در دوشنبه، پایتخت تاجکستان در کنفرانسی خبری اعلام کرد اشرف غنی، رئیس‌جمهور فراری افغانستان پیش از اینکه از کابل خارج شود 169 میلیون دالر از خزانه دولت سرقت کرده بود.

سفیر افغانستان فرار اشرف غنی را خیانت به دولت و ملت توصیف و اعلام کرد که امرالله صالح، معاون رئیس‌جمهور را به عنوان رئیس‌جمهور افغانستان به رسمیت می‌شناسد.

اغبر تاکید کرد که با پولیس اینترپل تماس خواهد گرفت تا غنی را بازداشت کرده و به دادگاه‌های بین‌المللی ارجاع دهد.

«شاهریر نظریف» مدیر دفتر مرکزی ملی اینترپل در تاجکستان می‌گوید که چنین تجدیدنظری در مورد بازداشت غنی دریافت نکرده است. وی می‌گوید: ابتدا، آنها (افغانستان) باید با صدور بیانیه تحت تعقیب به دبیرکل اینترپل مراجعه کنند و سپس ما آن را بررسی خواهیم کرد.

بعد از گمانه‌زنی‌های طولانی درباره کشوری که اشرف غنی به آن پناه برده است وزارت خارجه امارات اعلام کرد رئیس‌جمهور سابق افغانستان و خانواده او در امارات هستند و ابوظبی به دلایلی که آن‌ها را بشردوستانه خواند از غنی و خانواده‌اش استقبال کرده است.

اشرف غنی روز یکشنبه قبل از ورود نیرو‌های طالبان به کابل، افغانستان را به مقصد تاجیکستان ترک و در پیامی اعلام کرد برای جلوگیری از خونریزی کشور را ترک می‌کند! با این حال تاجیکستان غنی را نپذیرفت و او مجبور شد کشور دیگری را برای پناه بردن انتخاب کند.

پیش از این، امرالله صالح، معاون اول رئیس‌جمهور پیشین افغانستان گفته بود که بر اساس قانون اساسی و در غیاب محمد اشرف غنی، خود را «سرپرست مشروع» مقام ریاست جمهوری می داند. وی گفته بود که برای تحکیم جایگاهش با تمام اقشار افغانستان و رهبران قومی در تماس است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر