02:28 29 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا می‌گوید که اطلاعات امریکا احتمال سقوط دولت افغانستان را تا پایان سال جاری پیش‌بینی کرده بود، اما هیچ پیش‌بینی اجماعی وجود نداشت.

به گزارش اسپوتنیک، جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا در مصاحبه‌ای که با ای‌بی‌سی داشت، گفت: من فکر می‌کنم اجماعی وجود نداشت... آنها (اطلاعات امریکا) گفتند که سقوط دولت افغانستان به احتمال زیاد تا پایان سال وجود دارد.

مقامات امریکایی اعتراف می‌کنند که آنها با سرعت که طالبان (گروه ممنوع در روسیه) بدون مقاومت ارتش افغانستان قدرت را در این کشور به دست گرفتند، شگفت‌زده شدند.

اوضاع در افغانستان به‌ویژه در ده روز اول ماه اگست بدتر شد، زمانی که طالبان (گروه ممنوع در روسیه) حملات خود را علیه نیروهای دولتی تشدید کردند. تنها ولایت که طالبان آن را نتوانسته اند به تصرف خود دربیاورند، ولایت پنجشیر در شمال شرقی کابل است. در تاریخ 15 اگست طالبان وارد کابل شدند و کنترول ارگ ریاست‌جمهوری را در دست گرفتند. اشرف غنی روز یکشنبه قبل از ورود نیرو‌های طالبان به کابل، افغانستان را به مقصد تاجیکستان ترک و در پیامی اعلام کرد برای جلوگیری از خونریزی کشور را ترک می‌کند! با این حال تاجیکستان غنی را نپذیرفت و او مجبور شد کشور دیگری را برای پناه بردن انتخاب کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر