06:29 18 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 40
ما را در دنبال کنید

امریکا در واکنش به اظهارات اشرف غنی رئیس‌جمهور برکنار شده افغانستان مبنی بر بازگشت به کشورش گفت که غنی دیگر در افغانستان جایگاهی ندارد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آناتولی، وندی شرمن، معاون وزیر خارجه امریکا به خبرنگاران گفت که گزارش هایی مبنی بر ورود غنی به امارات متحده عربی دیده است همینطور است.

غنی در پیامی ویدیویی که روز چهارشنبه از امارات منتشر شد، وعده داد که پس از فرار به افغانستان باز می‌گردد تا «به مبارزه خود برای حقوق و ارزش های مردم ادامه دهد».

اشرف غنی گفت: من به نیروهای امنیتی ما افتخار می‌کنم، آنها شکست نخورده اند، ما در جبهه سیاسی شکست خورده ایم. این شکست رهبری دولت، رهبری طالبان و جامعه بین‌المللی بود. این شکست روند صلح بود.

غنی مدعی شد: می خواستم قدرت را به طالبان منتقل کنم. اما برخلاف میلم از افغانستان اخراج شدم.

امریکا در حال تخلیه شهروندان خود و افغانانی که به دنبال پناهندگی از افغانستان هستند، فرودگاه بین‌المللی حامد کرزای کابل را در کنترول خود دارد. یک مقام ارشد دولت بایدن روز سه شنبه گفت طالبان به ایالات متحده اطمینان داده است که مانع سفر امن افغان ها و امریکایی هایی که قصد فرار دارند، نخواهد شد. اما شرمن گفت که در حالی که این تعهد تا حد زیادی برای اتباع امریکایی تأیید شده است، به نظر می رسد گروه تندرو تعهد خود را در قبال افغان ها نقض کرده است.

وی گفت: ما گزارش هایی را مشاهده کرده ایم که نشان می دهد طالبان برخلاف اظهارات علنی خود و تعهدات خود در قبال دولت ما، افغان هایی را که مایل به خروج از کشور هستند از ورود به فرودگاه منع می کنند. تیم ما در دوحه، و شرکای نظامی ما در کابل، مستقیماً با طالبان درگیر هستند تا روشن کنند که ما انتظار داریم آنها به همه شهروندان امریکایی، همه اتباع کشورهای ثالث و تمام افغانانی که مایل به ترک هستند اجازه دهند با خیال راحت و بدون مزاحمت کشور را ترک کنند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر