08:57 18 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

رئیس جمهور ایالات متحده امریکا امیدوار است خروج امریکایی‌ها از افغانستان، تا آخر ماه آگست تمام شود.

به گزارش اسپوتنیک، جک سلیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده امریکا، در برنامه زنده تلویزیون سی بی اس، جو بایدن، امیدوار است که ارتش امریکا بتواند طبق برنامه ریزی های انجام شده، خروج شهروندان ایالات متحده از افغانستان را تا 31 آگست به پایان برساند.


سلیوان در پاسخ به سوالی که آیا بایدن تصمیم به تمدید مهلت دارد، گفت: رئیس جمهور متعهد است تا اطمینان حاصل کند که هر امریکایی که می خواهد افغانستان را ترک کند، باید از آنجا خارج شوند. او معتقد است که ما می توانیم تا 31 آگست به این هدف برسیم.
بعد از توافق فبروری 2020 آمریکا و طالبان و امضای «توافقنامه صلح» بین دو طرف، روند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان شروع شد.
اوضاع در افغانستان به‌ویژه در ده روز اول ماه اگست بدتر شد، زمانی که طالبان (گروه ممنوع در روسیه) حملات خود را علیه نیروهای دولتی تشدید کردند. تنها ولایت که طالبان آن را نتوانسته اند به تصرف خود دربیاورند، ولایت پنجشیر در شمال شرقی کابل است. در تاریخ 15 اگست طالبان وارد کابل شدند و کنترول ارگ ریاست‌جمهوری را در دست گرفتند. اشرف غنی روز یکشنبه قبل از ورود نیرو‌های طالبان به کابل، افغانستان را به مقصد تاجیکستان ترک و در پیامی اعلام کرد برای جلوگیری از خونریزی کشور را ترک می‌کند! با این حال تاجیکستان غنی را نپذیرفت و او مجبور شد امارات متحده عربی را برای پناه بردن انتخاب کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر