09:23 18 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 20
ما را در دنبال کنید

یکی از اعضای رهبری طالبان تاکید کرده است که پکن می‌تواند در ساختن دوباره افغانستان سهیم باشد و ما از آن استقبال می‌کنیم.

به گزارش اسپوتنیک، سهیل شاهین عضو گفتگوکننده طالبان در قطر با یک خبرگزاری چینی (سی جی تی ان)، گفته است که پکن نقش سازنده‌ای در پیشبرد صلح و آشتی داخلی در افغانستان بازی کرده است و می‌تواند در ساختن دوباره افغانستان سهیم باشد و ما از آن استقبال می‌کنیم.


شاهین گفته است : "چین یک کشور بزرگ با اقتصاد غول پیکر و ظرفیت زیاد است. من فکر می‌کنم آنها می‌توانند نقش خیلی بزرگی در بازسازی، نوسازی و توانبخشی دوباره افغانستان داشته باشند."
ازسویی هم وزیر خارجه چین طی یک تماس تیلیفونی با همتای انگلیسی خود تأکید کرد، که جامعه بین‌الملل به جای اعمال فشار به افغانستان در راستای کمک و راهنمایی به این کشور گام بردارد.
علی‌رغم افزایش نگرانی‌های جامعه بین‌الملل از قدرت گرفتن طالبان در افغانستان، نمایندگان این گروه در مناسبات مختلف تضمین داده‌اند که در صدد هستند در چارچوب قوانین شرعی، به دنبال تشکیل یک دولت جدید فراگیر هستند و تضمین داده‌اند که قصد دارند آزادی‌های خاصی را برای شهروندان افغانستان به وجود آورند.
اوضاع در افغانستان به‌ویژه در ده روز اول ماه اگست بدتر شد، زمانی که طالبان (گروه ممنوع در روسیه) حملات خود را علیه نیروهای دولتی تشدید کردند. تنها ولایت که طالبان آن را نتوانسته اند به تصرف خود دربیاورند، ولایت پنجشیر در شمال شرقی کابل است. در تاریخ 15 اگست طالبان وارد کابل شدند و کنترول ارگ ریاست‌جمهوری را در دست گرفتند. اشرف غنی روز یکشنبه قبل از ورود نیرو‌های طالبان به کابل، افغانستان را به مقصد تاجیکستان ترک و در پیامی اعلام کرد برای جلوگیری از خونریزی کشور را ترک می‌کند! با این حال تاجیکستان غنی را نپذیرفت و او مجبور شد امارات متحده عربی را برای پناه بردن انتخاب کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر