12:34 21 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

رئیس‌جمهور ایالات متحده امریکا می‌گوید که حدود 6 هزار سرباز امریکایی در میدان هوایی پایتخت افغانستان حضور دارند.

به گزارش اسپوتنیک، جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا در سخنانی گفت که تقریباً 6 هزار سرباز امریکایی برای نظارت بر ایمنی و ساماندهی عملیات تخلیه، در میدان کابل مستقر هستند.

عملیات تخلیه دیپلمات‌ها خارجی و همچنان افغان‌هایی که با نیروهای خارجی در افغانستان همکاری کرده بودند، تنها از طریق میدان هوایی کابل انجام می‌شود.

رئیس‌جمهور امریکا می‌گوید: ما در حال حاضر نزدیک به 6 هزار سرباز در محل داریم، از جمله لشکر 82 که مسوولیت تامین امنیت باند پروازها را در هنگام تخلیه بر عهده دارد.

اوضاع در افغانستان به‌ویژه در ده روز اول ماه اگست بدتر شد، زمانی که طالبان (گروه ممنوع در روسیه) حملات خود را علیه نیروهای دولتی تشدید کردند. تنها ولایت که طالبان آن را نتوانسته اند به تصرف خود دربیاورند، ولایت پنجشیر در شمال شرقی کابل است. در تاریخ 15 اگست طالبان وارد کابل شدند و کنترول ارگ ریاست‌جمهوری را در دست گرفتند. اشرف غنی روز یکشنبه قبل از ورود نیرو‌های طالبان به کابل، افغانستان را به مقصد تاجیکستان ترک و در پیامی اعلام کرد برای جلوگیری از خونریزی کشور را ترک می‌کند! با این حال تاجیکستان غنی را نپذیرفت و او مجبور شد کشور دیگری را برای پناه بردن انتخاب کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر