01:07 19 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

 نخست وزیر انگلیس قصد دارد در طی جلسه "گروه هفت" که قرار است فردا سه‌شنبه به گونه مجازی برگزار شود رئیس جمهوری آمریکا را برای به تعویق انداختن خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تحت فشار قرار دهد.

 به گزارش اسپوتنیک، یک منبع مطلع در دفتر نخست وزیری انگلیس به روزنامه "تلگراف" گفته است که بوریس جانسون، نخست وزیر این کشور قصد دارد رئیس جمهوری آمریکا را در جلسه مجازی روز سه‌شنبه گروه هفت برای به تعویق انداختن خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تحت فشار بگذارد.

این منبع گفت: هدف اصلی گروه هفت چشم انداز بلندمدت در افغانستان است اما آنها البته درباره برنامه خارج سازی کنونی رایزنی خواهند داشت.

پیشتر نخست وزیر انگلیس اعلام کرد رهبران کشورهای گروه هفت مذاکراتی فوری درباره وضعیت افغانستان در24 آگست خواهند داشت. عصر یکشنبه جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید مشارکت بایدن در این نشست مجازی را تایید کرد و گفت این مذاکرات با محوریت تخلیه آمریکایی‌ها و افغان‌های در معرض خطر و کمک بشردوستانه برای آوارگان خواهد بود.

براساس گزارش تلگراف، چند روز است وزیران انگلیسی به طور خصوصی آمریکا را برای بررسی تاخیر در خروج نیروهایش تحت فشار گذاشته‌اند تا بدین ترتیب فشار بر فرودگاه کابل کمتر شود. بایدن یکشنبه به خبرنگاران گفت که رایزنی با مقامهای ارتش آمریکا درباره احتمال تمدید ماموریت تحلیه بعد از مهلت 31 آگست در دست انجام است.

بسیاری از کشورها بعد از آنکه طالبان در15 آگست وارد کابل شد، تخلیه شهروندان و پرسنل دیپلمات خودشان را از افغانستان آغاز کردند. اشرف غنی با استعفا از سمت ریاست جمهوری کشور را ترک کرد تا به گفته خودش مانع از کشتار و خونریزی شود. با این حال اوضاع فرودگاه بین‌المللی کابل روز یکشنبه وخیم گزارش شد و هفت تن به علت ازدحام جمعیت اطراف فرودگاه کشته شدند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر