04:45 20 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

عضو گفتگوکننده طالبا در قطر گفته است که نفوذ روسیه می تواند به حل و فصل اوضاع در پنجشیر کمک کند.

به گزارش اسپوتنیک، سهیل شاهین در پاسخ به سوالی که آیا طالبان از سفیر روسیه خواسته است تا در حل اوضاع پنجشیر کمک کند، گفت: "من فکر می کنم این موضوع با استفاده از نفوذ روسیه مورد بحث قرار خواهد گرفت. استقبال و قدردانی می شود."


به گفته شاهین، "طرف روسی " می‌تواند سهم خود را در راه صلح و سازش در افغانستان داشته باشد، "نقش فدراسیون روسیه همواره مورد استقبال قرار گرفته است."
این درحالیست که دو روز پیش، دیمیتری ژیرنوف سفیر روسیه در افغانستان اعلام کرد که گروه طالبان از روسیه خواستار کمک برای برقراری گفت و گوهای سیاسی و توافق با مخالفان این گروه در منطقه پنجشیر شده است.
وی خاطرنشان کرد که روز شنبه یک مقام ارشد گروه طالبان به سفارت روسیه در کابل آمده و گفت که روسیه از اعتبار بالایی در میان گروه‌های سیاسی افغانستان برخوردار است.
اوضاع در افغانستان به‌ویژه در ده روز اول ماه اگست بدتر شد، زمانی که طالبان (گروه ممنوع در روسیه) حملات خود را علیه نیروهای دولتی تشدید کردند. تنها ولایت که طالبان آن را نتوانسته اند به تصرف خود دربیاورند، ولایت پنجشیر در شمال شرقی کابل است. در تاریخ 15 اگست طالبان وارد کابل شدند و کنترول ارگ ریاست‌جمهوری را در دست گرفتند. اشرف غنی روز یکشنبه قبل از ورود نیرو‌های طالبان به کابل، افغانستان را به مقصد تاجیکستان ترک و در پیامی اعلام کرد برای جلوگیری از خونریزی کشور را ترک می‌کند! با این حال تاجیکستان غنی را نپذیرفت و او مجبور شد امارات متحده عربی را برای پناه بردن انتخاب کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر