08:39 18 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 11
ما را در دنبال کنید

جستین ترودو به گروه جی-7 گفته است که کانادا آماده است نیروهای خود را پس از تاریخ تعین شده در افغانستان بماند.

به گزارش اسپوتنیک، جستین ترودو نخست وزیر کانادا، در این مورد در نشست مجازی رهبران گروه 7 شرکت کرد که سه شنبه یک خط مشترک در مورد افغانستان تدوین کردند.


ترودو گفت: "تاکید کردم که اگر امکان داشته باشد، نیروهای کانادا پس از زمان تعین شده نیز در افغانستان باشند."
این درحالیست که یک منبع ارشد کاخ سفید پیشتر به خبرنگاران گفته بود که جو بایدن توصیه پنتاگون مبنی بر عدم تغییر زمان خروج و تکمیل عملیات 20 ساله در افغانستان تا پایان ماه را پذیرفت.
یادآوری می‌شویم که گروه هفت در بیانیه ای اعلام کرد، که مشروعیت هر دولت آینده در افغانستان وابسته به رویکرد آن با تعهدات بین المللی اش است.
اوضاع در افغانستان به‌ویژه در ده روز اول ماه اگست بدتر شد، زمانی که طالبان (گروه ممنوع در روسیه) حملات خود را علیه نیروهای دولتی تشدید کردند. تنها ولایت که طالبان آن را نتوانسته اند به تصرف خود دربیاورند، ولایت پنجشیر در شمال شرقی کابل است. در تاریخ 15 اگست طالبان وارد کابل شدند و کنترول ارگ ریاست‌جمهوری را در دست گرفتند. اشرف غنی روز یکشنبه قبل از ورود نیرو‌های طالبان به کابل، افغانستان را به مقصد تاجیکستان ترک و در پیامی اعلام کرد برای جلوگیری از خونریزی کشور را ترک می‌کند! با این حال تاجیکستان غنی را نپذیرفت و او مجبور شد امارات متحده عربی را برای پناه بردن انتخاب کند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر