23:54 18 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 71
ما را در دنبال کنید

مسعود جوان می گوید من صادقانه معتقدم که مذاکرات صلح تنها راه حل درست است.

به گزارش اسپوتنیک، احمد مسعود پسر احمد شاه مسعود، رهبر مقاومت ضد طالبان از پنجشیر که توسط شبه نظامیان طالب احاطه شده بود، در مصاحبه‌ی با RBC در مورد این که متحدین وی که است و آینده افغانستان را چگونه می بیند گفت: «ما آماده مذاکرات هستیم.»

شما می توانید بگوید که در حال حاضر شما در کجا قرار دارید؟

«من در خانه خود در پنجشیر قرار دارم.»

شما به چه تعداد جنگجو "مجاهد" دارید؟

«هزاران نفر حاضر و آماده  جنگ هستند، نمی توان گفت چه تعداد، اما تمام دره پنجشیر آماده جنگ است.»

در حال حاضر وضعیت چطور است؟ آیا درگیری های مسلحانه با طالبان وجود دارد؟

هنوز نه. «ما از درگیری خودداری می کنیم، کوشش ها جریان دارد تا مذاکرات آغاز شود و در عین حال به جنگ هم آمادگی داریم.»

وی افزود:«اکنون وضعیت طوری است که ما منتظر یک راه صلح آمیز هستیم و اگر مذاکرات نتیجه نداد باز هم ما برای شان فرصت می دهیم.»

احمد مسعود می گوید: «ما آماده هر نوع صحبت و مذاکره هستیم. ما به صلح اولویت میدهیم، ما آماده ایم که به جهان فرصت دهیم و ما امیدواریم که سایر کشورها- همسایگان ما، قدرتهای منطقه ای دست به کار شوند و طالبان را برای حاضر شدن به مذاکرات تحت فشار قرار دهند.»

مسعود جوان می گوید من صادقانه معتقدم که مذاکرات صلح تنها راه حل درست است.

اما در عین حال، از آنجا که برخی مانورها و آمادگی های نظامی در دوروبر دره پنجشیر وجود دارد، ما نیز آماده دفاع می شویم و آماده مقاومت هستیم.

آیا جانب مقابل فقط خود را برای حمله به پنجشیر آماده می کند یا به برخی اقدامات متوسل می شوند؟  

رهبر مقاومت می گوید: «کنون آنها در حال آماده شدن هستند و اطلاعاتی وجود دارد که چیزی در حال آماده شدن است ، اما از نظر فیزیکی هیچ اتفاقی نمی افتیده است».

از سوی هم یک منبع به اسپوتنیک می‌گوید براساس اطلاعاتی که آنها دارند تا هنوز توافقی صورت نگرفته و تا زمانی که کدام نتیجه درست حاصل نشود، جزئیات مذاکرات مشخص نخواهد بود، ولی طالبان امیدوار هستند که از طریق رسیدن به یک توافق مسالمت آمیز موضوع پنجشیررا حل کنند.

به گفته این منبع طالبان اعلام کرده که این گروه خوشبین است تا از طریق مذاکره به یک نتیجه برسند و بار ها گفته اند که خواستار جنگ با مردم پنجشیر نیستند.

طالبان گفته اند که حکومت همه شمول را ایجاد خواهند کرد که در ترکیب آن مقامات سابق افغان و سران جهادی شامل خواهند شد. به گفته این منبع طالبان تا کنون تعهدات و وعده های زیادی سپرده اند، در آینده خواهیم دید که آیا آنها به تعهدات خود عمل خواهند کرد یا خیر؟

گفتنی است که امروز کمک های زیادی شامل آرد، برنج و روغن از طریق زمین از پنجشیربه جبهه اندراب رسانده شد و امیدوار هستیم که یک توافق مسالمت آمیز صورت بگیرد زیرا مردم افغانستان از جنگ بسیار خسته شده اند.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر