06:30 18 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 11
ما را در دنبال کنید

کاخ سفید اعلام کرد که ایالات متحده امریکا قصد ندارد پس از تاریخ 31 اگست حضور دیپلماتیک در افغانستان داشته باشد.

به گزارش اسپوتنیک، جن پساکی، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت که واشنگتن قصد ندارد پس از تاریخ 31 اگست حضور دیپلماتیک در افغانستان داشته باشد، اما به کار خود ادامه می‌دهد تا امریکایی‌ها، اتباع کشورهای ثالث و افراد محلی (افغان) که زندگی شان در معرض تهدید طالبان قرار دارند، تخلیه کند.

وی گفت: ما حضور دیپلماتیک در افغانستان را پیش‌بینی نمی‌کنیم. ما در مورد هماهنگی با متحدان خود به منظور تعیین مسیر برای ادامه تخلیه صحبت می‌کنیم. اتباع کشورهای ثالث، افغان‌های دارای ویزه و شهروندان امریکایی که به دلیل عدم آمادگی برای خروج از این دوره زمانی نشده اند و این نیاز به هماهنگی با متحدان ما دارد.

آخرین نیروهای امریکایی قرار است 31 اگست از افغانستان خارج شوند و به جنگ 20 ساله‌ای که ایالات متحده درگیرش بود پایان دهند.

از تاریخ 14 آپریل که جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا این تاریخ را اعلام کرد، طالبان مناطق زیادی از افغانستان را تحت کنترول خود گرفتند و روز سه شنبه مرکز دو ایالت دیگر در غرب و شمال کشور را تصرف کردند.

در تاریخ 15 اگست، طالبان (گروه ممنوع در روسیه) وارد کابل شدند و کنترول ارگ ریاست‌جمهوری را در دست گرفتند. اشرف غنی قبل از ورود گروه طالبان به کابل، افغانستان را ترک و در پیامی اعلام کرد برای جلوگیری از خونریزی کشور را ترک می‌کند. این تغییر قدرت منجر شد تا هزاران افغان برای فرار از این کشور از ترس حملات تلافی جویانه طالبان تلاش کنند و همین اوضاع میدان هوایی بین‌المللی کابل را بحرانی تر کرد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر