13:59 25 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

یک عضو رهبری مذاکره کنندگان گروه طالبان می گوید، که تلاش ها برای ساخت یک نظام همه شمول با همه سیاستگران کشور جریان دارد. 

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آریانا نیوز، شیر محمد استانکزی عضو رهبری مذاکره کنندگان گروه طالبان می گوید: "در نظام جدید تمام مردم شامل خواهند بود، در این مورد گفت‌وگوها با تمام سیاسیون کشور جریان دارد".

با این حال عطا محمد نور والی پیشین بلخ در گفتگویی با بی‌بی‌سی هر چند بر حل مشکلات کنونی تاکید ورزیده اما گفته است، که سیاسیون فعلی در افغانستان از جمله حامد کرزی رییس جمهوری پیشین، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی و گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی نمی‌توانند به نمایند‌گی از مردم افغانستان با طالبان مذاکره کنند.

وی این سه چهره برجسته حکومت قبلی را به توطیه در برابر مردم نیز متهم می‌سازد.

عطا محمد نور گفته است: "داکتر صاحب (غنی) ، حامد کرزی و عبدالله عبدالله با تفاهم با طالبان نظام را تسلیم کردند و یا خود شان تسلیم شدند. فیصله و مذاکره آنان به هیچ صورت قابل پذیرش نیست".

از سوی دیگر حضرت عمر زاخيلوال رییس حزب حرکت نجات افغانستان می‌گوید، که طالبان نمی‌توانند به تنهایی حکومتداری کنند. وی می‌گوید، که کمک های جهانی به شرط ایجاد یک نظام همه شمول با افغانستان ادامه خواهد داشت.

زاخیلوال گفته است: "طالبان ممکن است به تنهایی نتوانند افغانستان را اداره کنند، آنها باید تغییر کنند و ما انتظار داریم که آنها برای دیگران نیز فرصت ایجاد کنند".

یادآوری می کنیم، که پس از فرار اشرف غنی رئیس جمهور پیشین افغانستان، امرالله صالح معاون نخست رئیس جمهور افغانستان خود را سرپرست قانونی دولت پیشین افغانستان اعلام کرد. 

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر