00:23 29 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 11
ما را در دنبال کنید

وزیر دفاع روسیه می‌گوید؛ وضعیت در افغانستان  تا حدی بحرانی است که  مردم حتی به قیمت جانشان در حال فرار از این کشور هستند.

به گزارش اسپوتنیک، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در اظهاراتی روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری وضعیت در  افغانستان را  شدیدا بحرانی خواند. او از خلبانان و پزشکان روس برای خروج چند صد شهروند روسیه و دیگر کشورها از کابل سپاسگزاری کرد.

شویگو در ادامه گفت: "وضعیت در این کشور تا حدی بحرانی است که  مردم سعی می کنند حتی به قیمت جان خود از آنجا فرار کنند."

وزیر وزیر دفاع روسیه خاطر نشان ساخت که به دستور، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از 24 تا 26 آگست،  4 هواپیمای ترابری نظامی در شرایط دشوار از افغانستان،  شهروندان روسیه و کشورهای عضو پیمان امنیت جمعی- - قرقیزستان ، تاجیکستان و بلاروس و همچنین ازبکستان را انتقال دادند.

شایگو همچنین گفت، تدابیر پیشگیرانه کشورهای سازمان پیمان امنیت جمعی در سایه تهدید افغانستان درست بود.

پیش از این، وزارت دفاع روسیه اعلام کرده بود که چهار طیارۀ حامل شهروندانی از روسیه و چند کشور دیگر، کابل را به مقصد روسیه ترک کردند.

در تاریخ 15 اگست، طالبان (گروه ممنوع در روسیه) وارد کابل شدند و کنترول ارگ ریاست‌جمهوری را در دست گرفتند. اشرف غنی قبل از ورود گروه طالبان به کابل، افغانستان را ترک و در پیامی اعلام کرد برای جلوگیری از خونریزی کشور را ترک می‌کند. این تغییر قدرت منجر شد تا هزاران افغان برای فرار از این کشور از ترس حملات تلافی جویانه طالبان تلاش کنند و همین اوضاع میدان هوایی بین‌المللی کابل را بحرانی تر کرد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر