13:41 25 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 40
ما را در دنبال کنید

روزنامه امریکایی گزارش داد که نیروهای امریکایی از هلیکوپترهای روسی میل-17 ارتش افغانستان در جریان عملیات تخلیه شهروندان امریکایی از کابل استفاده کرده است.

به گزارش اسپوتنیک، طبق گزارش روزنامه نیویورک تایمز، این هلیکوپترها برای انتقال امریکایی‌ها از پایگاه سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) موسوم به «پایگاه عقاب» که در حدود پنج کیلومتری به میدان هوایی واقع بود، استفاده شده است. چنین اقداماتی برای انتقال شهروندان امریکایی به میدان هوایی، به‌منظور دور زدن ایست‌های بازرسی طالبان (گروه ممنوع در روسیه) ضروری بود. در کل حداقل 35 پرواز انجام شده است.

به گفته این روزنامه، تصمیم استفاده از این هلیکوپترها به‌منظور این که صد درصد ربطی به امریکایی‌ها ندارد، گرفته شده بود.

در عین حال، روزنامه امریکایی توضیح نمی‌دهد که در صورت امریکا با طالبان برای تسهیل تخلیه شهروندانش توافق کرده بود، چرا از ایست بازرسی طالبان اجتناب کرده است.

پیش از این سی‌ان‌ان از توافق محرمانه امریکا با طالبان برای خروج شهروندان این کشور از افغانستان خبر داده بود. این شبکه به نقل از 2 مقام دفاعی امریکا گزارش داد که ارتش امریکا با طالبان یک معامله محرمانه انجام داد، که گروه‌های شهروندان امریکایی را برای خروج بعدی از افغانستان به دروازه «مخفی» میدان هوایی کابل منتقل کردند.

طبق گزارش، ارتش امریکا در بیشتر موارد می‌تواند حرکت همشهریان خود را با طالبان همراهی کند. به گفته این مقام دفاعی امریکا، عملیات اسکورت چندین بار در روز انجام می‌شد و ساختمان وزارت داخله افغانستان اغلب به‌عنوان محل جمع‌آوری عمل می‌کرد.

ایالات متحده که در آستانه پایان بیرون کردن نیروهایش از افغانستان و پایان تخلیه سازمان یافته پرسنل غیرنظامی اعلام کرد، که اقرار می‌کند که صدها شهروند امریکایی در این کشور باقی مانده‌اند. امریکایی‌ها اکنون از طالبان می‌خواهند که مانع خروج همه از کشور نشوند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر