06:45 18 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 00
ما را در دنبال کنید

سخنگوی گروه طالبان، چین را اصلی ترین شریک بین المللی خود پس از به قدرت رسیدن این گروه می داند. 

به گزارش اسپوتنیک، ذبیح الله مجاهد سخنگوی گروه طالبان در مصاحبه با روزنامه ای ایتالیایی La Repubblica گفت: "چین شریک اصلی ما است، این یک فرصت اساسی و استثنایی برای ما است، زیرا آماده سرمایه گذاری در کشور ما و بازسازی آن است".

مجاهد با تمجید از برنامه یک کمربند، یک جاده پکن، خاطرنشان کرد، که این برنامه "به احیای جاده ابریشم باستانی کمک می کند".

وی همچنین ابراز امیدواری کرد، که چین به بازسازی صنعت معدن در افغانستان کمک کند.

سخنگوی طالبان گفت: "افزون بر این ، ما معادن غنی مس داریم که به لطف چینی ها می توان به تولید بازگردانده و مدرن شد".

وی تاکید کرد: "چین دروازه ورود ما به بازارهای سراسر جهان است".

در آستانه وزارت امور خارجه جمهوری خلق چین اعلام کرد، که وو جیانگائو ، وزیر امور خارجه چین، با عبدالله سلام حنفی ، معاون دفتر سیاسی جنبش طالبان افغانستان در قطر، گفتگوی تیلیفونی داشته است.

وو جیانگائو گفت، که وضعیت افغانستان دستخوش تغییرات اساسی شده است و "آینده افغانستان بار دیگر در دست مردم افغانستان است".

این دیپلمات چینی خاطرنشان کرد، که پکن همواره به حاکمیت ، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان احترام گذاشته و سیاست دوستانه ای را در قبال کل مردم افغانستان در پیش گرفته است. وی ابراز امیدواری کرد، که افغانستان "در اسرع وقت به صلح و ثبات برسد و یک کشور زیبا را بازسازی کند".

حنفی، به گفته وزارت خارجه چین گفت که "چین یک دوست قابل اعتماد افغانستان است".

او تاکید کرد، که طالبان افغانستان آماده است تا به توسعه روابط دوستانه بین افغانستان و چین متعهد باشد و هرگز اجازه نخواهد داد هیچ نیرویی از خاک افغانستان برای تهدید منافع چین استفاده کند و اقدامات موثری را برای تأمین امنیت نهادها و پرسنل چینی در افغانستان انجام خواهد داد.

حنفی گفت، که مقامات افغانستان در چارچوب برنامه کمربند و جاده چین که "به توسعه و رفاه افغانستان و منطقه کمک می کند" حمایت کرده و آماده همکاری هستند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر