12:06 21 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

نخست وزیر آلمان خواستار گفتگو با طالبان برای ادامه عملیات خروج از افغانستان شد..

به گزارش اسپوتنیک، آنگلا مرکل، نخست وزیر آلمان، روز یکشنبه گفت که برلین خواستار گفت‌وگو با طالبان در رابطه با خروج باقی‌مانده کارگران قراردادی محلی از افغانستان است و افزود که بازگشایی فرودگاه کابل و ازسرگیری پروازها نشانه خوبی است.

نخست وزیر آلمان که روز یکشنبه در یک کنفرانسی خبری سخن می گفت در این خصوص تصریح کرد: «بر سر راه‌کاری جهت تخلیه افرادی که برای نیروهای آلمان کار کرده‌اند و تامین امنیت آنها تنها با باید طالبان گفتگو کرد.»

وی افزود که سازمان‌های بین‌المللی نیز باید امکان آن را داشته باشند که کمک‌های بشردوستانه بیشتری به مردم افغانستان برسانند.

این در حالی است که پیش ازاین  ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی ارشد طالبان روز یکشنبه در گفتگو با هفته‌نامه آلمانی «ولت ام سونتاگ» گفت که شبه‌نظامیان اسلام‌گرا خواهان روابط دیپلماتیک مستحکم و رسمی با آلمان هستند.

به گفته وی، طالبان همچنان مایلند از آلمان و سایر کشورها کمک‌های مالی و نوع دوستانه دریافت کنند و همچنان و با افغانستان در رابطه با مسائل مربوط به درمان، کشاورزی و آموزش همکاری کنند.

در پی قدرت‌گیری نیروهای طالبان، سفارت آلمان در کابل تعطیل شد. با این حال، آنگلا مرکل نخست وزیر آلمان و هایکو ماس وزیر خارجه این کشور رد نکردند که آلمان در آینده در افغانستان نمایندگی خواهد داشت، اما این بستگی به شرایط دارد. مرکل در عین حال گفته است که بازگشایی چنین نمایندگی‌ها به معنای به‌رسمیت شاختن دیپلماتیک نیست.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان پیشتر تاکید کرده بود که کشورش هنوز اولویتی برای به رسمیت شناختن طالبان قائل نیست اما اعتقاد دارد که گفتگو و همکاری با این گروه که کنترل افغانستان را در دست گرفته‌اند می‌تواند دستاورهای مثبتی به همراه داشته باشد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر