12:53 21 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 13
ما را در دنبال کنید

بیست سال پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر 2001 در ایالات متحده، مراسم مختلفی در نیویورک، ویرجینیا، و پنسیلوانیا که اهداف حملات القاعده بودند، برگزار شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایندیپندنت، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، و همسرش جیل بایدن، در مراسمی در نیویورک به همین مناسبت شرکت کردند و همراه سایر حاضران، در دقایق همزمان با لحظه برخورد نخستین هواپیما به برج‌های دوقلوی تجارت جهانی، به نشانه ادای احترام به قربانیان فاجعه یک دقیقه سکوت کردند. 

جو بایدن شب گذشته در پیامی ویدیویی از وحدت کم‌سابقه‌ای که پس از آن حملات میان آمریکایی‌ها شکل گرفت و مبارزه‌ای که علیه تروریسم آغاز شد، سخن گفت و افزود: «به تروریست‌ها نشان دادیم به سراغشان خواهیم رفت و تاوان خواهند پرداخت.»

 

بیست سال پیش و به دنبال آن حملات، ایالات متحده و متحدان آن به افغانستان که آن زمان طالبان در آن حکومت می‌کرد و پس از حملات حاضر نشد ارتباط خود را با القاعده قطع کند، حمله نظامی کردند و حکومت طالبان را ساقط کردند.

مراسم بیستمین سالگرد حملات یازدهم سپتامبر در حالی برگزار شد که مدتی است طالبان بار دیگر قدرت را در افغانستان در دست گرفته است. پانزدهم ماه اوت و به دنبال خروج نظامیان آمریکا و ناتو از أفغانستان، نیروهای طالبان وارد کابل شدند.

منتقدان، مسئولیت قدرت‌گیری مجدد طالبان را متوجه دولت آمریکا می‌دانند. توافق خروج نظامیان آمریکا از افغانستان، سال گذشته و در دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری سابق آمریکا، در مذاکرات دولت وی با طلبان حاصل شد، و در دولت جو بایدن به اجرا در آمد. 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر