00:00 29 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 32
ما را در دنبال کنید

بسیاری از پناهجویان افغان که به ایران فرار نموده بودند، اکنون مشتاق بازگشت به خانه برای شروع زندگی جدید پس از خروج نیروهای خارجی در افغانستان هستند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آریانانیوز، نجیب‌الله، 28 ساله، اهل ولایت هلمند افغانستان است. یک ماه پیش، او 10 روز را پیاده به شهر مرزی ایران زاهدان رفت تا از درگیری‌ها در زادگاهش فرار کرده باشد.

در مدت اقامت وی در ایران، وضعیت افغانستان به سرعت تغییر کرد.

پس تصرف افغانستان توسط طالبان و آخرین دسته نیروهای امریکایی در 31 اگست افغانستان را ترک کردند و به حضور نظامی 20 ساله امریکا در این کشور پایان داد.

هفته گذشته روز سه شنبه ، طالبان تشکیل دولت موقت افغانستان را اعلام کرد و از مهاجران افغان خواست تا برای ساختن کشور به خانه بازگردند.

پس از شنیدن این پیام طالبان، نجیب‌الله تصمیم گرفت به کشورش بازگردد.

نجیب‌الله می‌گوید: «با بهبود وضعیت افغانستان در حال حاضر، همه ما می‌خواهیم به کشور خودمان بازگردیم. من می‌خواهم به همه هموطنانم بگویم که اوضاع در آنجا (افغانستان) بهتر شده است و ما باید به زادگاه خود بازگردیم و وطن خود را بازسازی کنیم».

طبق گزارش، در مرکز مهاجرین زاهدان، بسیاری مانند نجیب‌الله منتظر ترانسپورت بودند تا به خانه بازگردند.

نثار احمد جعفری، یکی دیگر از مهاجرین افغان گفت: «امریکایی‌‎ها با مردم افغانستان خوب رفتار نکرده اند. هنگامی که نیروهای امریکایی در افغانستان بودند انفجارها و فجایع زیادی رخ داده است».

بر اساس معلومات رسمی ایران تاکنون میزبان بیش از سه میلیون پناهنده افغان بوده است که این کشور را به یکی از بزرگترین کشورهای پذیرنده پناهندگان افغان تبدیل کرده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر