21:31 21 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 21
ما را در دنبال کنید

 کوریای شمالی در اعلامیه‌ی، جنگ آمریکا در افغانستان را "جنایت علیه حقوق بشر" خواند و نظامیان آمریکایی را به ارتکاب "جنایات کشتار جمعی" علیه مردم بی‌گناه این کشور متهم کرد.

  به گزارش اسپوتنیک، کوریای شمالی، با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت وزارت امور خارجه آن کشور، تحت عنوان "آمریکا بابت جنایت حقوق بشری خود به هر بهایی باید محاکمه شود" تاکید کرد که "پرواز شتابزده" نیروهای آمریکایی پایان ناگهانی دو دهه "مبارزه با تروریسم" واشنگتن در افغانستان را رقم زد.

در این بیانیه آمده است: در این مقطع زمان، صدای جهانیان که می‌خواهند نیروهای آمریکایی به خاطر جنایات کشتار جمعی علیه مردم بی‌گناه محاکمه شوند و قضاوت سختگیرانه‌ای علیه جنایتکاران صورت پذیرد، بلند می‌شود.

در این بیانیه همچنین به اظهارات مقام‌های دولتی ایران و چین و یک گزارش خبری جاپان اشاره شده مبنی بر اینکه عملیات‌های ارتش آمریکا جان شماری از غیرنظامیان را در افغانستان گرفته است.  

وزارت خارجه کوریای ‌شمالی گفت: تمام حقایق فوق تأیید این مطلب است که تمام مکان‌هایی که زیر پای نیروهای آمریکایی لگدمال شدند، به زمین سوخته حقوق بشری تقلیل یافته‌اند. ایالات متحده پشت نقاب "قضاوت حقوق بشری" مرتکب چنین جنایت‌هایی در بخش‌های مختلف جهان شده است.

همچنین وزارت خارجه کوریای شمالی هفته گذشته از آمریکا بابت جنگ افغانستان و تبعیض نژادی انتقاد کرده و این کشور را نابودکننده حقوق بشر و دموکراسی توصیف کرد.  

آمریکا در سی آگست خروج از افغانستان را تکمیل کرد و به بیست سال جنگ که به بهانه حملات تروریستی در یازده سپتامبر 2001 آغاز شده بود، پایان داد. در آن زمان، افغانستان تحت کنترل طالبان بود. طالبان بعد از بیست سال در 15 آگست 2021 قدرت را دوباره به دست گرفت.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر