07:35 22 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 50
ما را در دنبال کنید

سخنرانی ملاله یوسف‌زی، مدافع حقوق آموزش برای دختران و برنده جایزه نوبل در شورای امنیت سازمان ملل متحد خشم شماری از زنان افغان را برانگیخته است.

ملاله یوسف‌زی اهل پاکستان است و در این نشست از جامعه جهانی خواست تا از آموزش زنان افغان حمایت کند.

شماری از فعالان حقوق زن به همراه مردان و کاربران شبکه‌‌های اجتماعی از سازمان ملل متحد شکایت کرده‌اند که بجای او یک خانم افغان را دعوت نکرده است.

حمیرا قادری نویسنده برجسته افغانستان در واکنش به این رویداد می‌نویسد: "صدها زن در کابل، هرات، کاپیسا، بامیان سینه سپر کرده اند و فریاد می زنند، به چه حقی ملالی یوسف زی به نمایندگی از آنها در سازمان ملل حرف می زند! نکند دنیا صدای زنان خیابان های افغانستان را به رسمیت‌نمی شناسد؟".

معصوم کاربر دیگر افغان می گوید: " چرا باید ملاله یوسفزی به جای زنان افغانستان در سازمان ملل سخنرانی کند؟ مگه افغانستان زن نداره؟ یا زنی که انگلیسی بلد باشه نداره؟".

حبیب کاربر دیگر افغان می گوید که مفتي نديم پاكستاني والي كنر شد و ملاله يوسفزي از پاكستان به نماينده گي زنان افغانستان در ملل متحد صحبت كرد.

او تاکید دارد: " دوماه بعد افغانستان صوبه پنجم پاكستان ميشود اگر ما بيغيرت ها خاموش باشيم".

نادیه نایاب، گوینده برنامه های اجتماعی تلویزیون خصوصی طلوع نگاشته است" شرمت باد غنی احمدزی دزد؛مردم ما را چقدر بیچاره ساختی که ملاله یوسفزی پاکستانی به نمایندگی از زنان افغانستان در نشست‌های سازمان ملل متحد صحبت می‌کند، در حالی که هزاران زن تحصیلکرده افغان در گوشه و کنار جهان برعلیه بربریت و ستم مبارزه می‌کنند".

این در حالی است که شماری بیشتری کشورها سفارت‌‌های خود را از افغانستان به کشورهای دیگر مانند پاکستان منتقل کرده‌اند و بعضی سازمان‌های امدادرسانی نیز از داخل پاکستان برای مردم افغانستان فعالیت و برنامه‌ریزی می‌کنند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر