15:36 20 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 20
ما را در دنبال کنید

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که این اتحادیه باید یک کانال برای گفت وگو با طالبان ایجاد کند تا قادر به توزیع کمک بشردوستانه برای افغانستان شود.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سخنانی در پارلمان اروپا در مورد بحران اقتصادی جدی در افغانستان، گفت وگو با طالبان برای خروج افراد آسیب پذیر را نیز لازم دانست.

این مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت، بروکسل همچنین تلاش دارد تا با دولت‌های عضو، هماهنگی‌هایی را برای حضور دیپلماتیک در کابل به عمل آورد. 

بورل در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: بحران افغانستان تمام نشده است و ما برای داشتن هرگونه بخت و فرصت تاثیرگذاری بر رویدادها گزینه دیگری جز تعامل با طالبان نداریم.

این موضع در حالی از زبان جوزپ بورل اعلام شده که اتحادیه اروپا پیشتر معیارهایی را برای برقراری مجدد کمک های بشردوستانه و روابط دیپلماتیک با طالبان تعیین کرده بود.

احترام به حقوق بشر و حاکمیت قانون از جمله مهم‌ترین شرایط مطرح از سوی وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای تعامل و برقراری ارتباط دیپلماتیک با طالبان مطرح شده بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بار دیگر به معیار حقوق بشر به عنوان یکی از خواسته‌های اتحادیه اروپا از طالبان اشاره کرد اما این بار دیگر برقراری روابط با شبه‌نظامیان حاکم بر افغانستان را به تحقق این معیار مشروط نکرد.

او گفت که اتحادیه اروپا در گفتگو با طالبان بر اهمیت حقوق بشر تاکید خواهد کرد. بورل افزود: شاید تناقض مطلق باشد که [با طالبان] در باره حقوق بشر صحبت کنیم، ولی باید این خواسته را با آنها مطرح کنیم.

بورل سپس به قانون‌گذاران اروپایی گفت که در صورت صدور مجوز از سوی طالبان برای خروج افراد، کشورهای عضو باید خود را برای پذیرش آن دسته از پناهجویان افغان که خود را به اروپا رسانده‌اند آماده کند.

وی در عین حال اعلام کرد که انتظار ندارد موجی مشابه سال 2015 از پناهجویان که از جنگ سوریه گریخته بودند از افغانستان راهی اروپا شوند.

کمیسیون اروپا در نظر دارد که تا با کمک‌های مالی کشورهای عضو و یک بودجه مشترک 300میلیون یورویی در سال جاری و سال آینده میلادی راه را برای اسکان مجدد حدود 30هزار پناهجوی افغان هموار کند.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر