04:22 29 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 01
ما را در دنبال کنید

جمهوری خواهان ایالات متحده از مقامات کشور خود خواستند که طالبان را به عنوان یک سازمان تروریستی بشناسند.

به گزارش اسپوتنیک، شماری از سناتورهای جمهوری خواه در ایالات متحده قطعنامه ای را به مجلس سنا ارائه کردند که از آنتونی بلینکن، وزیر خارجه این کشور خواسته شده بود که جنبش طالبان (گروه ممنوع در روسیه) را به عنوان یک سازمان تروریستی خارجی به رسمیت بشناسد.

سناتورهای لیندسی گراهام و مایک والتز در بیانیه ای گفتند:"دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا با تلاش برای نشان دادن طالبان به عنوان یک دولت انتقالی، افکار عمومی آمریکا را گمراه کرده است. با این حال، طالبان به فعالیت های تروریستی خود ادامه می دهند، گروه های تروریستی دیگری را پناه می دهند، حقوق بشر را نقض می کنند، حقوق اولیه زنان را نفی و دولت منتخب دموکراتیک را و سرنگونی کردند."  

سناتورها معتقدند که با به رسمیت شناختن طالبان به عنوان تروریست، به رسمیت شناختن دولت آنها و ارائه کمک از دیگر کشورها را مشکل می کند.

جمهوری خواهان همچنین از مقامات آمریکایی می خواهند دسترسی به دارایی های خارجی طالبان در افغانستان در ایالات متحده را مسدود و از نفوذ خود برای درخواست چنین اقداماتی از سوی سازمان های بین المللی استفاده کنند.

این سناتور ها در قطعنامه تصرف قدرت توسط طالبان را "کودتا" می خواند.

 پیش از این آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در جلسات سنا سخنرانی کرد و در آن به انتقادات جمهوری خواهان و دموکرات ها درباره پایان ناکام طولانی ترین جنگ آمریکا پاسخ داد.  

گفتنی است که طالبان یک ماه پیش حملات خود را علیه نیروهای دولتی افغانستان افزایش داده، 15 آگست وارد کابل شده و روز بعد اعلام کردند که جنگ 20 ساله در این کشور به پایان رسیده است. اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان با اشاره به تمایل خود به "جلوگیری از کشتار" کشور را ترک کرد. شب 31 اوت، ارتش آمریکا فرودگاه کابل را ترک کرد و به حضور نظامی 20 ساله آمریکا در افغانستان پایان داد. 6 سپتامبر  طالبان اعلام کردند که پنجشیر، آخرین استان از 34 ولایت افغانستان ، تحت کنترل آنها قرار گرفته است. روز بعد ، ترکیب دولت موقت افغانستان اعلام شد. ریاست آن بر عهده محمد حسن آخوند است که در زمان حکومت اول طالبان (سازمان ممنوعه تروربستی در روسیه)  وزیر خارجه بود و تحت تحریم های سازمان ملل متحد است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر