06:48 28 سپتمبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 03
ما را در دنبال کنید

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه آمریکا برای افغانستان می گوید که فرار غنی از افغانستان زمینه انتقال سیاسی و کنترل کابل توسط طالبان را به ناکامی مواجه کرد.

به گزارش اسپوتنیک زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه ایالات متحده برای افغانستان گفت که تصمیم اشرف غنی، که به عنوان رئیس جمهور افغانستان خدمت می کرد، در جریان حمله طالبان از کشور فرار کرد، نتیجه توافق با اعضای این گروه را ناکام کرد.

خلیلزاد در مصاحبه با فایننشال تایمز خاطرنشان کرد که خروج غنی "منجر به شکست لحظه آخری توافقنامه با طالبان شد برای انتقال سیاسی قدرت شد."

وی خاطرنشان کرد که ایالات متحده "حتی در نهایت توافق با طالبان مبنی بر عدم ورود آنها به کابل" داشته است، اما تصمیم غنی برای خروج از افغانستان باعث ایجاد خلاء امنیتی شد که باعث شد طالبان در همان روز وارد کابل شوند، و در نتیجه باعث "خروج آشفته غیرنظامیان و نظامیان و پایان دادن به مذاکرات در دوحه" شد.

فرستاده ویژه آمریکا افزود:"پس از فرار غنی، سوالات مربوط به قانون و نظم مطرح شد، طالبان پرسیدند:" آیا شما در حال حاضر مسئول امنیت کابل هستید؟ " طالبان (گروه ترورستی ممنوع در روسیه)، گفتند که این مسئولیت را به عهده نمی گیرند."  

به گفته خلیلزاد: "ایالات متحده مسئول این پیشآمد نیست که آنها (دولت افغانستان و طالبان) از مذاکرات عقب نشینی کردند."

پیش از این جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در 31 آگست، رسما پایان حضور 20 ساله ایالات متحده و متحدانش در ناتو از افغانستان را رسما اعلام کرد.

گفتنی اشت که در ماه های جولای-آگست، طالبان تقریباً تمام ولایات افغانستان را یکی پس از دیگری تصرف کرده و در 15 اگست وارد کابل شدند. اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و بسیاری از اعضای دولتش از کشور فرار کردند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر