23:55 27 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 42
ما را در دنبال کنید

طالبان اعلام کرد که پاکستان یا هر کشور دیگری حقی برای درخواست از این گروه برای تشکیل دولت فراگیر در افغانستان ندارد. 

به گزارش اسپوتنیک، نشریه دیلی‌تایمز، هفته گذشته گزارش داده که  عمران‌خان پس از بازگشت از اجلاس سازمان شانگهای در دوشنبه از آغاز گفتگو با طالبان برای تشکیل دولت فراگیر خبر داده بود. 

وی در توئیتی نوشت: پس از مذاکرات در دوشنبه با رهبران همسایگان افغانستان و به ویژه گفت‌وگوی طولانی با امامعلی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، من با طالبان گفت‌وگو برای یک دولت فراگیر در افغانستان شامل تاجیک‌ها، هزاره‌ها و ازبک‌ها را آغاز کرده‌ام.

پس از این اظهارنظر، یک روزنامه پاکستانی به نقل از ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان گفته که طالبان در حال جمع‌آوری اطلاعات درباره این گفته‌های عمران‌خان است. 

تاکنون طالبان به صورت رسمی درباره سخنان عمران‌خان برای تشکیل دولت فراگیر با حضور نمایندگان تاجیک‌ها، ازبک‌ها و هزارها اظهارنظر نکرده است. 

مجاهد به درخواست روزنامه دیلی‌تایمز در رابطه با سخنان عمران‌خان از اظهارنظر مستقیم اجتناب کرده و  گفته است که طالبان در حال ارزیابی این گفته‌ها است.

اما «محمدمبین»، یکی دیگر از رهبران طالبان در گفتگو با شبکه خبری آریانانیوز گفته است که آیا دولت فراگیر به این معناست که همسایگان در دولت نماینده داشته باشند و جاسوسی کنند؟

وی افزود: دولت موقت فراگیر بوده و ما این حق را داریم که خودمان نظام سیاسی خود را انتخاب کنیم. 

این در حالی است که طالبان بارها اعلام کرده که به دنبال تشکیل دولت فراگیر بوده و شرط جامعه جهانی برای پذیرش این گروه نیز تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر بخصوص حقوق زنان عنوان شده است. 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر