21:06 18 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 21
ما را در دنبال کنید

 وزیر امور خارجه تاجیکستان در یک گردهمایی ویژه با موضوع افغانستان، در نیویورک از جامعه جهانی خواست تا به اقدامات نظامی و جنایات طالبان علیه مردم غیر نظامی در پنجشیر بیشتر توجه کنند.

 به گزارش اسپوتنیک، سراج الدین مهرالدین، ​​وزیر امور خارجه تاجیکستان، در سخنرانی خود در یک گردهمایی گفتگوی سطح بالا  که در خصوص تأمین امنیت مردم افغانستان در نیویورک برگزار شده است، از  جامعه بین المللی خواست تا به جنایات طالبان (سازمان تروریستی ممنوع در روسیه) در ولایت پنجشیر، بیشتر توجه کنند

وزیر امور خارجه تاجیکستان در سخنرانی خود توجه ویژه ای  به وضعیت مردم ولایت پنجشیر مبذول داشت، جایی که طالبان نه تنها مرتکب جنایت می‌شوند ، بلکه مردم غیرنظامی را نیز شکنجه و اذیت می کنند.

وزارت خارجه تاجیکستان اعلام کرد:" وزیر امور خارجه این کشور از سازمان های بین المللی و کشورهای تأثیرگذار خواسته است تا برای در بازکردن جاده ها جهت ارائه کمک های بشردوستانه به ساکنان پنجشیر و دیگر مناطق افغانستان کمک نموده و آزار و اذیت مردم مردم پنجشیر و مناطق همجوار آن  را از سوی طالبان در اسرع وقت متوقف کنند."

 خاطرنشان می شود که مهرالدین در سخنرانی خود، با توضیح موقعیت تاجیکستان در مورد وضعیت افغانستان ، ضرورت ارائه کمک های بشردوستانه فوری به مردم افغانستان و تأمین حق تحصیل زنان و دختران و همچنین ایجاد دولت فراگیر با مشارکت نمایندگان همه اقوام به ویژه تاجیک ها کهه به گفته وی "46 درصد" از جمعیت این کشور را تشکیل می دهند، تأکید کرد.

وزیر امور خارجه تاجیکستان در این نشست خاطرنشان کرد که برای حل فوری مشکلات سیاسی و امنیتی در افغانستان باید یک دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام و اقلیت‌های ملی این کشور برپا شود.

وی همچنین خاطرنشان کرد که تاجیکستان هیچ دولتی را که بدون همه پرسی و مشارکت نمایندگان همه اقوام تشکیل شود، به رسمیت نخواهد شناخت.

این در حالی است که طالبان بارها اعلام کرده که به دنبال تشکیل دولت فراگیر بوده و شرط جامعه جهانی برای پذیرش این گروه نیز تشکیل دولت فراگیر و رعایت حقوق بشر بخصوص حقوق زنان عنوان شده است. اما تا هنور هیچ یک از وعده های طالبان عملی نشده است. 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر