11:12 25 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 10
ما را در دنبال کنید

رسانه های خبری گزارش داده اند که مافیای مواد مخدر اکنون توجه شان را به بازار مواد مخدر هند بیشتر نموده و قاچاق این مواد با مبدای افغانستانی به آن کشور افزایش یافته است.

به گزارش اسپوتنیک، روزنامه " هندوستان تایمز"  گزارش داده است سه تن هروئین افغانستان را که از بندرعباس به این کشور قاچاق می‌شد، در عملیاتی بزرگ در بندر موندرا در ایالت گجرات کشف و ضبط کرده است.
در گزارش گفته شده است که پس از تصرف کل افغانستان از سوی طالبان و با توجه  ضرباتی که گفته می‌شود طالبان بر مافیای مواد مخدر افغانستان وارد آوردند، قاچاقچیان اکنون به بازار های هند روی آورده اند.

در همین رابطه، مقامات هندی، دوشنبه 20 سپتامبر از توقیف 3 تن هروئین از مبدا افغانستان خبر دادند. این در حالی است که تنها حدود یک ماه از حکمرانی مجدد طالبان بر افغانستان می‌گذرد.

خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که مقامات اداره مبارزه با قاچاق در هند دوشنبه موفق شدند این محموله بزرگ مواد مخدر به ارزش 2٫7 میلیارد دالر را در بندر «موندرا» در غرب هندوستان توقیف کنند.

این خبرگزاری تصریح کرد، محموله اخیر که 2 کانتینر یکی به مقدار 2 تن و دیگری به اندازه 1 تن هروئین از مبدا افغانستان بوده است، در یک بندر ایرانی بارگیری شده‌اند.

اداره مبارزه با قاچاق هند اشاره کرده که شهروندان افغانستانی در ارسال این محموله به هند نقش داشتند اما تاکنون کسی را در این زمینه بازداشت نکرده است.

افغانستان با تولید حدود 90 درصد هروئین مصرفی جهان، بزرگترین تولیدکننده این ماده مخدر به‌شمار می‌رود.

مقامات طالبان پس از به دست گرفتن قدرت و ورودشان به کابل در اواسط ماه آگست میلادی سال جاری، درباره کشت و قاچاق خشخاش به جامعه جهانی اطمینان دادند.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان، در نخستین نشست خبری خود (17 آگست) گفت که طالبان به جهان اطمینان می‌دهد که کشت و قاچاق خشخاش در افغانستان متوقف شود.

او گفت که با ورود کابل متوجه شدم که جوان‌های زیاد معتادند و بی‌کار هستند. ما تلاش خواهیم کرد که کشت خشخاش را یکبار دیگر مانند بیست سال پیش به صفر برسانیم.

در دوره قبلی حکومت طالبان، به گزارش سازمان ملل، کشت خشخاش در افغانستان در سال 2001، حدود 91 درصد کاهش یافته و در برخی مناطق به صفر رسیده بود.

 

 

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر