20:58 18 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 22
ما را در دنبال کنید

 طالبان دروازه های زیارت سخی واقع کارته سخی کابل را به بهانه اینکه زیارت نمودن شرک است بستند و مانع زائرین این زیارتگاه شدند.

به گزارش اسپوتنیک، طالبان دروازه های زیارت سخی واقع در کارته سخی کابل را امروز به بهانه اینکه زیارت نمودن شرک است بستند و مانع ورود زائرین به این زیارتگاه گردیدند .

زیارتگاه سخی واقع در جمالمینه کارته سخی کابل پایتخت افغانستان از دیر زمان زیارتگاه عام و خاص است و پیشینه تاریخی آن بر میگردد به دوران حاکمیت احمد شاه ابدالی، زمانیکه احمد شاه ابدالی خرقه مبارک پیامبر گرامی اسلام را ازفیض آباد بدخشان به قندهار انتقال می داد.

خرقه مبارک به مدت (9) ماه در همین مکان که فعلآ زیارتگاه سخی است به منظور زیارت زائرین گذاشته شد که بعد از انتقال به قندهار گنبدی اولی آن ساخته شده و به زیارتگاه سخی شاه مردان مسمی گردیده زیارتگاه عام و خاص قرار گرفت که همه ساله در اول ماه حمل با بر افراشتن پرچم جشن نوروز در این مکان با شآن و شوکت و مراسم خاص دولتی تجلیل میگردید.

گنبد دومی آن در سال 1919 میلادی بعد از استرداد استقلال افغانستان به پاس شکرانه استقلال توسط مادر امان خان احداث گردید.

نکته قابل ذکر این است که زیارت سخی منحصر به اهل تشیع نیست بلکه سالانه صدها هزار اهل سنت هم از گوشه و کنار افغانستان به زیارت این محل میانند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر