11:28 24 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 13
ما را در دنبال کنید

گروه طالبان با صدور بیانیه ای اعلام کرد که اصلاح کردن مو و ریش زدن را برای مردان در برخی ولایات افغانستان ممنوع کرد.

 به گزارش اسپوتنیک، گروه رادیکال طالبان (ممنوع در روسیه)  که  اخیرا با حمله در سراسر افغانستان قدرت در کشور را به دست گرفته است، اصلاح ریش و بازدید از آرایشگاه ها برای مردان را در تضاد با موازین اسلام و ممنوع اعلام کرده است.

 حافظ راشد هلمندی، رییس امر بالمعروف و نهی از منکر هلمند روز گذشته (یک‌شنبه، 4 میزان) به روزنامه اطلاعات روز گفت که ممنوعیت تراشیدن ریش نه تنها در هلمند، بلکه در کل افغانستان قابل اعمال است.

او تأکید کرد که این تصمیم توسط طالبان در پی یک نشست مسئولان امر به معروف و نهی از منکر این گروه با اصناف سلمانی‌ها و حمام‌ها اتخاذ شده است.

در بیانیه این گروه که برخی می گویند متحول شده و با طالبان دهه نود فرق دارند، آمده است که مسئولانی از وزارت ارشاد اسلامی در نشست با نمایندگی از آرایشگران مردانه در شهر«لشکرگاه» مرکز ولایت هلمند به آنها سفارش کردند که موی مردان را اصلاح نکنند و ریش آنها را نتراشند.

این دستور در شبکه های اجتماعی منتشر شده است و شامل این می شود که پخش موسیقی در آرایشگاه ها نیز ممنوع شده است.

این در حالی است که رسانه های افغانستانی پیش از این  اعلام کردند که طالبان وزارت امور زنان افغانستان را لغو و تبدیل به وزارت ارشاد اسلامی کرد.

طالبان در پی تسلط بر افغانستان، در بخش‌های مختلف محدودیت وضع کرده‌اند. براساس هدایت این گروه در دانشگاه‌های خصوصی، میان دانش‌جویان پسر و دختر پرده‌های شرعی نصب شده است. همچنین کارمندان زن هنوز به‌دلیل آن چه «محیط نامساعد» خوانده شده، هنوز اجازه‌ی حضور در دفتر و کار را نیافته‌اند.

به دختران بالاتر از صنف‌های هفتم هم به همین دلیل تاکنون اجازه‌ی رفتن به مکتب از سوی طالبان داده نشده است.

 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر