17:11 25 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 21
ما را در دنبال کنید

سارنوالی بین‌ المللی لاهه می گوید: با تمرکز بر اقدامات طالبان و داعش، به دنبال تصویب از سرگیری تحقیقات جنگی در افغانستان هستیم.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رویترز، در بیانیه‌ ای آمده است که این درخواست از زمانی که حکومت طالبان قدرت را از دولت افغانستان گرفته است، به قاضیان محکمه جزایی بین‌ المللی داده شده است.

محکمه جزایی بین المللی پیش از آغاز تحقیقات کامل در سال گذشته، 15 سال را صرف بررسی جنایات جنگی در افغانستان کرده بود. این تحقیقات توسط دولت قبلی افغانستان متوقف شد که اعلام کرد خود در مورد جنایات تحقیق می‌کند.

محکمه جزایی لاهه، محکمه است که حکمش نهایی است و تنها در صورتی مداخله می‌ کند که یک کشور عضو قادر یا مایل به پیگرد جنایات جنگی علیه بشریت یا نسل کشی نباشد.

کریم خان سارنوال جدید در بیانیه‌ ای گفت، که سقوط حکومت شناخته شده و بین‌ المللی افغانستان و جایگزینی آن با طالبان نشان دهنده "تغییر چشمگیر شرایط" است.

خان افزود: پس از بررسی‌ های دقیق، به این نتیجه رسیده‌ ام که فعلاً احتمال هیچ گونه تحقیقات داخلی واقعی و کارآمد در افغانستان وجود ندارد. قضات خواستار ادامه تحقیقات پیرامون جنایات که قوای امریکایی، نیروهای دولت افغانستان و جنگجویان طالبان مرتکب شده بودند، هستند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر