09:08 27 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 32
ما را در دنبال کنید

 سفیر چین در افغانستان شایعات مربوط به استقرار نیروهای نظامی چین در پایگاه هوایی بگرام را رد کرد.

به گزارش اسپوتنیک، وانگ یو، سفیر چین در افغانستان در پیامی توییتری نوشت: کسانی که شایعاتِ مبنی بر حضور نیروهای چینی در پایگاه هوایی بگرام را ساخته اند، اهداف مخفی خود را دارند.

این در حالی است که بلال کریمی معاون سخنگوی طالبان دیروز یکشنبه گفت: نه هواپیمایی از چین وارد فرودگاه بگرام شده و نه نیروهای نظامی چین در این پایگاه مستقر شده اند.

بر اساس این گزارش روز شنبه  چراغ های پایگاه بگرام در ولایت پروان افغانستان پس از سه ماه دوباره روشن شد و شایعات زیادی مبنی بر واگذاری این پایگاه به چین منتشر گردید.

منابع روزنامه‌ی گفتند طالبان فاقد تخصص در زمینه حفظ پایگاه و پروازهای نظامی است و پروازهای اخیر نظامی در این فرودگاه متعلق به چین است.

پایگاه نظامی بگرام بزرگترین پایگاه نیروهای تروریست آمریکایی در افغانستان بود و در دو دهه گذشته این نظامیان در آن استقرار داشتند.

نیروهای آمریکایی دوم جولای سال‌جاری پایگاه اصلی خود در فرودگاه بگرام بدون اطلاع نیروهای دولتی افغانستان شبانه آنجا را تخلیه کردند و چند هفته بعد طالبان با تصرف پیاپی ولایت‌های افغانستان وارد کابل شدند.

گفتنی است، روابط چین با گروه طالبان بسیار نزدیک است. در روزهای گذشته چین از جمله کشورهای کمک کننده به دولت جدید طالبان بوده است. سفارت چین در کابل از معدود سفارت‌های است که هنوز هم در کابل با حضور سفیر چین فعالیت دارد. اما چین هم تا هنوز دولت جدید تاسیس طالبان را به رسمیت نشناخته است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر