03:41 21 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 26
ما را در دنبال کنید

تحقیقات سازمان عفو بین‌الملل نشان می‌دهد که نیروهای طالبان در ولایت دایکندی 13 نفر از قوم هزاره از جمله یک دختر 17 ساله را کشتند.

به گزارش اسپوتنیک، طبق گزارش عفو بین‌الملل که امروز (سه شنبه، 13 میزان) منتشر شد، این قتل‌ها در 30 آگست در مربوطات ولسوالی خدیر دایکندی رخ داده‌است که یازده نفر از قربانیان اعضای سابق نیروهای امنیت ملی افغانستان و دو نفر غیرنظامی بودند.

بر اساس شهادت عینی که توسط عفو بین‌الملل جمع آوری شده‌است، طالبان در دایکندی 9 تن از نظامیان دولت پیشین را پس از تسلیمی بدون قضاوت اعدام کردند، قتل‌هایی که به گفته عفو بین‌الملل جنایت جنگی به شمار می‌رود.

اگنس کالامارد؛ دبیرکل عفو بین‌الملل گفته است: «این اعدام‌های خونسرد ثابت می‌کند که طالبان مرتکب همان سوء استفاده‌های وحشتناکی می‌شوند که در دوران حکومت قبلی شان در افغانستان بدنام بودند.»

وی گفته است: «آنها بارها حقوق کسانی را که به عنوان دشمن خود می‌پندارند نقض می‌کنند ، حتی کسانی را که قبلاً تسلیم شده اند می‌کشند. طالبان می‌گویند کارمندان سابق دولت قبلی را هدف قرار نمی‌دهند؛ اما این کشتارها با چنین ادعاهایی مغایرت دارد.»

دبیرکل عفو بین‌الملل تاکید کرده‌است که طالبان باید فوراً از این اقدامات انتقامجویانه وحشیانه دست بکشند و اطمینان حاصل کنند که کارکنان دولت سابق و خانواده‌های آنها می‌توانند با خیال راحت در افغانستان زندگی کنند.

او بیان کرده که دولت جدید باید روشن کند که چنین تخلفات سنگینی قابل تحمل نخواهد بود و کسانی که مسئول آن هستند تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرند.

مقام‌های محلی طالبان در دایکندی هرگونه قتل خودسر توسط نیروهای «امارت اسلامی» را تکذیب کرده‌اند.

طالبان اخیرا در دایکندی متهم به کوچ‌اجباری ساکنان بومی این ولایت نیز شده‌انذ.

گفتنی است که ساکنان ولسوالی‌های پاتو، گیزاب و خدیر ادعا دارند که زمین و خانه‌های آنها توسط افراد نزدیک به طالبان به زور غصب شده‌اند. طالبان اما این موضوع را دعوای حقوقی می‌خوانند.   

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر