09:51 24 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 03
ما را در دنبال کنید

وزیر مالیه پاکستان می‌گوید انتقال میلیون ها دالراز پاکستان به بازار های افغانستان باعث کمبود دالر در بازار های آن کشور و کاهش ارزش روپیه پاکستانی شده است.

به گزارش اسپوتنیک، شوکت ترین، وزیر مالیه پاکستان می‌گوید، روزانه حداقل 15 میلیون دالر پول نقد از پاکستان وارد افغانستان می شود.

به گفته وزیر مالیه پاکستان انتقال این مقدار پول به افغانستان، باعث کمبود دالر در بازار و کاهش ارزش روپیه در آن کشور می شود.

در حالی که وزیر مالیه تصریح می‌کند  که مبلغ 15 میلیون دالر در روز تقریبی است، اما با توجه به این که محدودیت نقدی به طور قانونی به افغانها اجازه انتقال 10 هزار دالر را می‌دهد، این رقم به دور از واقعیت به نظر نمی رسد.

 وزارت مالیه در حال برنامه ریزی برای کاهش این محدودیت  به یک هزار دالر است، و این رقم در ذات خود مشابه محدودیت های است که بین پاکستان و هند وجود دارد.

این در حالی است که پیشتر  برخی رسانه های پاکستانی مبنی بر اینکه گویا تجارت در افغانستان به کلدار آغاز خواهد شد، با واکنش برخی افغان ها مواجه شده و می گویند که هیچ کس باید از کلدار استفاده نکند و استفاده گنندگان از کلدار، باید مجازات شوند.

در گزارش رسانۀ پاکستانی “دیلی جنگ”، از نقل قول شوکت ترین وزیر مالیۀ این کشور، آمده است که افغانستان با کاهش دالر مواجه است، به این اساس تجارت با این کشور، با استفاده از کلدار خواهد بود نه به دالر.

بر اساس گزارش، شوکت ترین این اظهارات را از اثر مسدود شدن پول بر افغانستان از سوی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول، بیان کرده است.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر