03:59 21 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 20
ما را در دنبال کنید

در ولایت بلخ دانش آموزان دختر از دولت طالبان می‌خواهند که دروازۀ مکاتب را به تمام دانش آموزان دختر در سراسر کشور بگشایند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از طلوع نیور، در بیشتر از ولایت‌های کشور تنها مکتب‌های ابتدائیه برای دختران باز اند، اما در  شماری از ولایت‌ها چون بلخ، کندز و سرپل دختران دوره‌های متوسطه و لیسه نیز به مکتب می‌روند.

حسنیه، دانش آموزمی‌گوید: «به دخترهای که از صنف شش به بالا اجازه ندارند که درس بخوانند، حق آن‌ها است که درس بخوانند و باید درس بخوانند.»

یکی دیگر از دختران دانش آموز بلخ گفت: «آرزوی این را دارم که در دیگر ولایات هم دختران بتوانند درس‌های شان را به درستی بخواند.»

آنان از فراهم ساختن زمینه‌های آموزش برای شان خوشحال اند و آرزو دارند که دختران در ولایات دیگر کشور نیز به آموزش دسترسی داشته باشند.

مکتب دخترانه سلطان راضیه در شهر مزارشریف این روزها گواه حضور هزاران دانش‌آموز دختر از صنف اول تا دوازدهم است.

در این مکتب ۴۶۰۰ دانش‌آموز دختر از سوی ۱۶۲ آموزگار زن آموزش می‌بینند.

فریبا، دانش آموز صنف هشتم، می‌گوید: «روزهای اول بسیارکم بود، هر روز تعداد متعلمین زیادتر می‌شوند. درس‌ها هم خوب است، کسی به کسی کار ندارد.»

تبسم، یکی دیگر از دانش آموزان مکتب دخترانه سلطان راضیه است، می‌گوید: «آموزش حق ماست. ما می‌خواهیم که در کشور خود پیشرفت کنیم و هیچکس نمی‌تواند و نباید حق آموزش را از ما بگیرد.»

در این میان، رییس معارف بلخ می‌گوید که از آغاز شروع برنامه‌های آموزشی در ولایت بلخ، مکتب‌های دخترانه تا صنف دوازدهم باز بودند و این کار با اجاۀ وزارت معارف انجام شده‌است.

جلیل سید خیلی، رییس معارف بلخ می‌گوید: «صنف‌های دختران را ما جدا کردیم و صنف‌های ذکور را جدا کردیم، حتی ملازم مکتب را بخاطر اناث، زن مقرر کردیم.»

آماری ریاست معارف بلخ نشان می‌دهد که در این ولایت بیش از شش صد مکتب دخترانه و پسرانه فعال اند. در این مکتب‌ها بیشتر از پنجصد هزار دانش‌آموز دختر و پسر درس می‌خوانند.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر