11:20 25 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

 آمارهای بخش صحت روانی شفاخانه حوزه‌یی هرات نشان می‌دهند که امسال در مقایسه با سال گذشته، شمار بیماران دچار مشکلات روانی در هرات پنج درصد افزایش یافته است.

 به گزارش اسپوتنیک، هم‌زمان با رسیدن روز جهانی بهداشت روانی، مسوولان بهداشتی در هرات از افزایش پنج درصدی بیماران روانی در این ولایت خبر می‌دهند.

به گفته مسوول بخش صحت روانی شفاحانه حوزه‌یی هرات، هفتاد درصد از بیماران دچار مشکلات روانی زنان و دختران جوان استند. به گفته او، خشونت‌های خانواده‌گی، بسته شدن مکتب‌ها و دانشگاه‌ها به روی دختران و چالش‌های اقتصادی از علت‌های اصلی افزایش بیماری‌های روانی در نزد دختران و زنان استند.

مسوول بخش صحت روانی شفاخانه حوزه‌یی هرات گفته است: «امسال آمارهای ما پنج درصد افزایش را نشان می‌دهد. متاسفانه 75 درصد بیمارانی که مراجعه می‌کنند زنان استند. به خاطر این‌که ارتباطات زنان و دختران محدودتر شده است، آنان با چالش‌های روانی گرفتار شده اند.»

خشونت‌های خانواده‌گی، وضع محدودیت‌ها بر زنان و دختران و مشکلات اقتصادی از علت‌های اصلی این بیماری گفته می‌شود.

هستی خرسند، روانشناس، گفت: «بیماران وقتی احساس می‌کنند که دچار مشکلات روانی شده اند و حرکات غیرارادی دارند، هرچه زودتر به روانشناس یا داکتر مراجعه کنند. هر قدر که زودتر مراجعه کنند بیماری زودتر تداوی می‌شود. اما اگر دیر مراجعه کنند تداوی مشکل می‌شود.»

آمارا نشان می‌دهد که روزانه به طور میانگین بیش از ۲۵۰ بیمار که دچار به مشکلات روانی استند به بخش صحت روانی شفاخانه حوزه‌یی هرات مراجعه می‌کنند. پزشکان می‌گویند که با افزایش بی‌کاری و ناامیدی نسبت به آینده، احتمال افزایش بیماران روانی در کشور وجود دارد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر