07:06 27 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 0 0
ما را در دنبال کنید

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تاکید دارند که دختران افغانستان گرفتار سرنوشت تلخی شده‌‌اند.

به گزارش اسپوتنیک، کمیسیون مستقل حقوق بشر با نشر یک اعلامیه در تویتترش گفته است که امروز مصادف به روز جهانی دختر است.

این کمیسیون تاکید دارد که این روز  بهانه‌ای است برای پشتیبانی از ایجاد فرصت‌های بیشتر برای دختران و بالا بردن آگاهی در مورد نابرابری‌ای که آنان در سراسر جهان، به دلیل جنسیت‌شان، با آن مواجه‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان می افزاید که دختران افغانستان گرفتار سرنوشت تلخی شده‌‌اند. امسال و در این روز، نسبت‌به سال پار، محدودیت‌های گسترده و شرم‌آوری‌ در برابر زنان و دختران وضع شده است و درنتیجه آن‌ها از کلیهٔ حقوق اساسی‌شان محروم شده‌اند.

این کمیسیون اظهار داشت: "اکنون 23 روز است که دختران افغانستان از حق دسترسی به آموزش و پرورش محروم شده‌اند، کار زنان شاغل با محدودیت شدیدی روبه‌رو شده و هم‌چنین مشارکت سیاسی آنها به‌گونهٔ گسترده نقض ‌شده است‌".

در ادامه خبرنامه این سازمان آماده است که زنان افغانستان به تغذیه، حقوق مدنی، مراقبت‌های صحی و محافظت در برابر تبعیض دسترسی ندارند، خشونت علیه زنان به گونه‌ای ساختارمند اجرا و گردهمایی‌های زنان در افغانستان سرکوب می‌شود.

این کمیسیون همچنان از در این روز از جامعهٔ جهانی می‌خواهد که به‌گونهٔ همه‌جانبه از حقوق اساسی زنان در افغانستان پشتیبانی کند. نیز ‌طالبان باید از تبعیض ساختارمند برابرِ زنان دست بردارند. 

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر