06:54 18 اکتوبر 2021
افغانستان
دریافت لینک کوتاه
0 20
ما را در دنبال کنید

 نماینده ویژه وزیر خارجه قطر در امور افغانستان  می‌گوید که ممنوعیت تحصیل و کار برای دختران و زنان در افغانستان از دیدگاه دین اسلام قابل قبول نیست.

به گزارش اسپوتنیک، مطلق ماجد القحطانی، نماینده ویژه وزیر خارجه قطر در امور افغانستان گفت که به رسمیت شناختن طالبان (گروه تروریستی ممنوع در روسیه) در افغانستان در اولویت دوحه قرار نداشته و تمرکزها برای تعامل با طالبان و پاسخگویی به بحران انسانی افغانستان باید صورت گیرد.

وی از کشورهای جهان خواست تا با دولت طالبان همکاری عمیق‌تری داشته باشند.

القحطانی همچنین از طالبان خواست تا به عنوان یک دولت «مسئول» عمل کرده و به زنان حق کار و به دختران حق تحصیل را بدهند.

نمایندهٔ ویژه وزیر خارجه قطر در یک نشست امنیتی در دوحه گفت: «ما فکر می‌کنیم این (به رسمیت شناختن) اولویت ندارد. آنچه در حال حاضر اولویت دارد کمک‌های بشردوستانه، آموزش و خروج مصوون مردم است.»

القحطانی افزود که بهترین گزینه فعلاً «تشریک مساعی، همکاری و مساعدت بیشتر» است و طالبان نیز باید به سوی یک دولت همه شمول که در آن افغان‌ها آینده خود را تعیین کنند حرکت کند.

طالبان تقریباً دو ماه پس از تسلط بر افغانستان هنوز هم تلاش دارند تا با کشورهای دیگر روابط دیپلماتیک ایجاد کنند و از بحران اقتصادی در افغانستان جلوگیری کنند.

اما این گروه تاکنون به درخواست بازگشت دختران به مکاتب متوسطه و لیسه که یکی از خواسته‌های کلیدی جامعه بین المللی است، جواب مثبت نداده‌اند.

قحطانی گفت که ممنوعیت تحصیل دختران از دیدگاه دین اسلام قابل قبول نیست.

قطر، که میزبان مذاکرات بین طالبان و مقامات غربی است یکی از کشورهای دارای نفوذ بر طالبان است. این کشور میزبان دفتر سیاسی طالبان بوده و مذاکرات بین ایالات متحده و طالبان را نیز تسهیل کرد که در نهایت منتج توافقنامه میان این جوانب و خروج نیروهای خارجی از افغانستان شد.

قوانین اظهار نظر بحث
نظر از طریق اسپوتنیکنظر از طریق فیسبوک
  • نظر